Ndryshimi mes inspektimeve të "Octavio Paz"

Jump to navigation Jump to search
58 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Bot: Migrating 65 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q46739 (translate me))
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| titulli = [[Octavio Paz]]
| emri i lindjës =
| ditëlindja = [[31 Mars|31 mars]] [[1914]]
| vendlindja = [[Qyteti Meksiko]], [[Meksika|Meksikë]]
| ditëvdekja = [[19 Prill|19 prill]] [[1998]]
| vendvdekja = [[Qyteti Meksiko]], [[Meksika|Meksikë]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = meksikan
| webfaqja =
}}
'''Octavio Paz''' ose '''Octavio Paz Lozano''' ([[31 Mars|31 mars]] [[1914]] - [[19 Prill|19 prill]] [[1998]]) ishte shkrimtar dhe diplomat meksikan. Octavio Paz lindi më 1914 në [[Qyteti Meksiko]], [[Meksika|Meksikë]]. Duke i falenderuarit gjyshit dhe bibliotekës së tij të mahnitshme, ai hyni shum herët në kontakt me letërsinë. Edhe babën e kishte intelektual, gazetar politik tejet aktiv i cili ju bashkangjit me shum intelektual të tjerë përparimtarë, lëvizjes së udhëhequr nga [[Emiliano Zapata]], si dhe u takua gjatë luftës së Spanjës me [[Pablo Neruda|Pablo Nerudën]] dhe Louis Aragon-in.
 
Paz filloi të shkruaj që i ri dhe më 1937 udhton për në Spanjë, në qytetin e Valencës ku morri pjesë në Kongresin e Dytë Ndërkombëtar të Shkrimtarëve Anti-Fashistë. Me të këthyer në Mexico (1938), bashkëthemeloi gazetën « Taller » ku zënë vend vala e re e shkrimtarëve me ndjenja dhe pikëparje të reja letrare.

Menyja e navigimit