Dallime mes rishikimeve të "Armenët"

Jump to navigation Jump to search
259 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Armenët (Armenian: հայեր, hayer [hɑjɛɾ]) janë një grup etnik amtare në malësi armene. Armenët janë një shumicë absolute në Republikën e Armenisë dhe në Republikën de facto e pavarur Nagorno-Karabak. Jashtë Republikës së Armenisë, popullsitë më të mëdha armene sot ekzistojnë në Rusi, Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjeorgjia, IraniIran, Liban dhe Siri. Me përjashtime të Gjeorgjisë, IraniIranit, RusiaRusisë, dheedhe ish-shteteve sovjetike, diaspora pranishëm-ditorearmene Diaspora armenepranishëm u formua kryesisht si pasojë e [[Gjenocidi armen|gjenocidit armen]]. <ref name="Hovannisian">[[Richard G. Hovannisian]], ''The Armenian people from ancient to modern times: the fifteenth century to the twentieth century'', Volume 2, p. 427, Palgrave Macmillan, 1997.</ref> Shumica e armenët përmbahen krishterimin, më konkretisht, Kishën armene Apostolike,
një kishë jo-Kalqedonisë, e cila është gjithashtu ''kisha më e vjetër kombëtare'' në botë. Krishterimi filloi të përhapet në Armeni së shpejti pas vdekjes së Jezusit,
për shkak të përpjekjeve të dy apostujve të tij, Shën Thaddeus dhe Shën Bartolomeu. Në fillim të shekullit të 4-t, Mbretëria e Armenisë u bë vendi i parë të miratojë krishterimin si fe shtetërore. <ref name="ncccusa">{{cite web|url=http://www.ncccusa.org/news/01news36a.html|title=Armenia first nation to adopt Christianity as a state religion.|accessdate=2007-02-27|archiveurl=http://www.webcitation.org/5wQJe0KAo |archivedate=2011-02-11|deadurl=no}}</ref>
 
 
 
==Referenca==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve