Ndryshimi mes inspektimeve të "Freddie Mercury"

Jump to navigation Jump to search
924 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox musical artist <!-- See Wikipedia:WikiProject_Musicians -->
|name = Freddie Mercury
|image = Freddie Mercury duke performuar ne New Haven, CT, NentorNëntor 1978.jpg
|caption = Mercury duke performuar ne [[New Haven, Connecticut|New Haven]], Connecticut, ne 1978 me [[Queen (bande)|Queen]]
|background = solo_singer
|birth_name = Farrokh Bulsara
|religion = [[Zoroastrianist]]
|birth_date = {{DatelindjaDatëlindja|1946|9|5|df=y}}
|birth_place = [[Stone Town]], [[Zanzibar]] (tani [[Tanzania]])
|origin = [[LonderLondër]], [[Angli]], [[Kombet e Bashkuara|KB]]<ref name="Highleyman_2005"/>
|death_date = {{DatelindjaDatëlindja dhe MoshaData e vdekjes |1991|11|24|1946|9|5|df=y}}
|death_place = [[Kensington]], LonderLondër, Angli, KB
|genre = [[MuzikeMuzikë Rock|Rock]], [[hard rock]], [[glam rock]]
|instrument = Vokal, Piano, KitarreKitarrë
|occupation = Muzikant, KengetarKëngetar/Kompozitor,
|years_active = 1969–1991
|label = [[Columbia Records|Columbia]], [[Polydor Records|Polydor]], [[EMI Records|EMI]], [[Parlophone]], [[Hollywood Records]]
|associated_acts = [[Queen (bandebandë)|Queen]], [[Ibex (bandebandë)|Ibex]]&nbsp;/ Wreckage, [[Montserrat Caballé]]
[[File:Freddie Mercury firma 2.svg|150px]]<br />Firma e Freddie Mercury
<!--Sig needs to be moved to its own param when supported-->
}}
 
'''Freddie Mercury''' (i lindur '''Farrokh Bulsara'''; [[Gjuha Gjuarati|Gujarati]]: ફરોખ બલ્સારા‌, ''Pharōkh Balsārā‌''); 5 Shtator 1946 – 24 Nentor 1991)<ref name="mr-mercury.co.uk">[http://mr-mercury.co.uk/Images/Birthcertificatefreddie.jpg Birth certificatecertificatë] mr-mercury.co.uk</ref><ref name="inourstar.com">{{cite web|url=http://www.inoutstar.com/news/Freddie-Mercury-real-name-Farrokh-Bulsara-1876.html |title=Freddie Mercury (emri i vertete Farrokh Bulsara) Biografi |publisher=Inout Star |accessdate=11 July 2010}}</ref> ishte njenjë muzikant Britanik,<!-- [[MOS:BIO]] – Nacionaliteti: shteti ne te cilin personazhi ishte shtetas ne kohenkohën kur u be i famshemfamshëm. Mercury, sic thuhet ne artikull, u be i famshemfamshëm si shtetas Britanik --> KengetarKëngetar dhe Kompozitor i [[Queen (bandebandë)|Queen]].Si njenjë performues, ai njihej perpër karakterin ekstravagant dhe vokal te fuqishemfuqishëm katerkatër-[[oktava]] range.<ref>{{harvnb|Independent|2006}}</ref><ref>[http://web.archive.org/web/20110615085921/http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/article675005.ece Dance: DeuxSi the fandango] via Internet Archive.</ref><ref name="rollingstone.com">[http://www.rollingstone.com/music/lists/6027/32782 ''RollingStone.com'' – 100 Greatest Singers of All Time].</ref> As a songwriter,kompozitor Mercury composedshkroi manyshumë hitshite forpër Queen, including. "[[Bohemian Rhapsody]]", "[[Killer Queen]]", "[[Somebody to Love (Queen song)|Somebody to Love]]", "[[Don't Stop Me Now]]", "[[Crazy Little Thing Called Love]]", anddhe "[[We Are the Champions]]". InPërvec additionkarrieres tome hisQueen, workai withvijoi Queen,me hekarrierën lede atij solo career, anddhe also occasionallyraste served asvecanta aai producershërbente andsi guestproducent musicianedhe (pianopër orkëngetar vocals)ose forgrupe othertë tjera (vokal, piano) artists. HeAi diedvdiq ofnga [[bronchopneumoniabronkopleumonia]] broughtsi onpasojë bye [[AIDSSIDA]] on 24 NovemberNentor 1991, onlyvetem onenjë dayditë afterpasi publiclyshpalli acknowledginghapur thatsëmundjen he had thepër diseasemedian.
 
Mercury ishte nje [[Pers]] i lindur ne [[Zanzibar]] dhe u rrit aty dhe ne Indi deri ne mesin e adoleshences. Ai eshte njohur si "[[Britaniku Aziatik|Aziatiku i pare per Britanine]] si nje yll i muzikes Rock ". Ne 2002, Mercury gjendeshe i 58 ne listen e [[100 Britaniket e medhenj]], ne 2006, ''[[Time Asia]]'' e emertoi si nje prej Aziatikeve me influencial te 60 viteve te fundit ,dhe vazhdon te votohet si nje prej kengetareve me te mire te muzikes se famshme. Ne 2005, nje sondazh i organizuar nga ''[[Blender (reviste)|Blender]]'' dhe [[MTV2]] shpalli Mercuryn si kengetarin me te mire te te gjitha koherave. Ne 2008, ''[[Rolling Stone]]'' e listuan Mercuryn te 18 ne listen e 100 kengetareve me te mire te te gjitha koherave. Në 2009, një ''[[Classic Rock (reviste)|Classic Rock]]'' sondazh e listoi si këngëtari më i mirë i të gjitha kohërave. [[Allmusic]] karakterizoi Freddien si "nje nga argetuesit me te mire te historise se Rockut",i cili pasuronte "nje nga zerat me te mire te muzikes".
Mercury was a [[Parsi]] born in [[Zanzibar]] and grew up there and in India until his mid-teens. He has been referred to as "[[British Asian|Britain's first Asian]] rock star".<ref name = "Januszczak_1996"/> In 2002, Mercury was placed at number 58 in the BBC's poll of the [[100 Greatest Britons]], in 2006, ''[[Time Asia]]'' named him one of the most influential Asian heroes of the past 60 years,<ref name = "Fitzpatrick_2006"/> and he continues to be voted one of the greatest singers in the history of popular music. In 2005, a poll organised by ''[[Blender (magazine)|Blender]]'' and [[MTV2]] saw Mercury voted the greatest male singer of all time.<ref>[http://www.amiannoying.com/(S(wwb0os55dj4oeh45sg3hgt3g))/collection.aspx?collection=534 list] of ''[[Blender (magazine)|Blender]]'' and [[MTV2|MTV2's]] "22 Greatest Voices" (archived at www.amiannoying.com).</ref> In 2008, ''[[Rolling Stone]]'' editors ranked him number 18 on their list of the 100 greatest singers of all time.<ref name="rollingstone.com"/> In 2009, a ''[[Classic Rock (magazine)|Classic Rock]]'' poll saw him voted the greatest rock singer of all time.<ref name=AFP>''[[Classic Rock (magazine)|Classic Rock]]'', "50 Greatest Singers in Rock", May 2009</ref> [[Allmusic]] has characterised Mercury as "one of rock's greatest all-time entertainers", who possessed "one of the greatest voices in all of music".<ref>{{cite web|last=Greg |first=Prato |url={{Allmusic|class=artist|id=p4899|pure_url=yes}} |title=Freddie Mercury biography |work=AllMusic |accessdate=24 January 2011}}</ref>
4

edits

Menyja e navigimit