Dallime mes rishikimeve të "Principata e Arbërit"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Flag of the Principality of ArberArbanon.JPGsvg|thumb|300px200px|Flamuri i Principatës së Arbërit]]
'''Principata e Arbërit''' ose '''Arbëria''' (1190-1255) ishte [[Principatat shqiptare|shteti i parë shqiptar]] gjatë [[Mesjeta|mesjetës]] Shpallja e shtetit feudal të Arbërisë, në veri të Shqipërisë, me Krujën si kryeqytet u zhvillua më 1190. Si themeluesi të këtij shteti është e njohur [[Progoni, Princi i Shqipërisë|Progoni]] dhe më vonë Gjini dhe Dhimiter. Nderfandina është e njohur si qendra më e rëndësishme e kësaj principate. Për këtë ishte folur në mënyrë të qartë nga stema e Arbërit e gjetur e gdhendur në gur në Kishën Katolike të Shën Maria. Pas rënies së [[Dinastia e Progonit|Dinastisë së Progonit]], principata u vendos nën [[Grigor Kamona, Princi i Shqipërisë|Grigor Kamona]] dhe [[Gulamin e Shqipërisë]]. Së fundi Principata u shkri në vitin 1255. Periudha më e mirë e principatës ishte nën udhëheqjen e [[Dhimitër Progoni]]t.
 

Menyja e lëvizjeve