Dhimitër Progoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dhimitër Progoni
Princ i Arbërisë
Mbretërimi 1208-1216
Paraardhësit Gjin Progoni
Pasardhësi Grigor Kamona
bashkëshort Komnena Nemanjiq
[[Dinastia|]] Shtëpia e Progonit
Baba Progoni
Vdiq 1216

Dhimitër Progoni ishte i treti dhe i fundit Princi i Arbërisë nga Dinastia e Progonit, që mbretëroi në vitet 1208-1216. Ai e pasoi vëllanë e tij Gjin Progoni dhe solli në principatën në maksimumet e saj.

Më 1201 Raguza i shkruan Dei et imperiali gratia comes.[1]

Burimet perëndimore të kohës nderojnë atë me titujllin judex (gjykatësi) dhe princeps Arbanorum (princ i shqiptarëve), ndërsa Bizanti në të dhënat që i referohen atij si Archon Megas (zoti i madh, ose lord i madh). Në 1208 ai u martua me Komnena Nemanjić, e bija e mbretit serb Stefan Nemanjić, me këtë ai siguroi një paqe të shkurtër me Serbinë.[2] Dhimitër gjithashtu fitoi titullin e lartësuar Bizantin panhypersebastos[nevojitet citimi].

Martesa e Dhimitrit me vajzën e Nemanjas nuk e përjashtoi rrezikun e ekspansionit serb drejt tokave shqiptare. Megjithatë, në 1204, kërcënimi më serioz erdhi nga Dukati venecian i Dyrrhachium (Durrësi), një entitet Latin i formuar pas Kryqëzatës dë katërt në ish-territoret e Perandorisë Bizantine.

Më 28 shkurt 1208 Papa Inoçenti III i shkruan në një letër nobili viri Demetrio Arbanensi principi. Më 16 gusht 1209 i shkruan idhnueshëm Demitrium judicem Albanorum dhe e kërcënon me shkishërim.[1]

Në kërkim të aleatëve, Dhimitër nënshkroi një traktat me Republikën e Raguzës në 1209 dhe filloi negociatat me Papa Innocent III në lidhje me subjektet e tij për "konvertimit të tij" në katolicizëm. Kjo është konsideruar si një veprim me takt, të cilin Dhimitri e ndërmori për krijimin e lidhjeve me Evropën Perëndimore kundër Venedikut.

Dhimitër nuk kishte djal për të pasuar atë. Pas vdekjes së tij, gruaja e tij, Komnena, u martua me një fisnik, Grigor Kamona, i cili më vonë u bë princ i Shqipërisë. Aleati i tij më i afërt ishte një archon i quajtur Dhimiter Gaba III.[3]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jubani, Zef et al. Historia e popullit shqiptar: për shkollat e mesme. Libri Shkollor: Prishtinë, 2003. 48.
  1. ^ a b Solovjev, Alexander (1938). "Marrëveshtje e Raguzës me princat shqyptarë kahë fillimi i shek. XIII". bibliotekashkoder.com. Përkthyer nga av. Aleksander Preluca. Hylli i Dritës vj XIV, nr. 12. ff. 701–707.
  2. ^ http://books.google.com/books?id=bclfdU_2lesC&pg=PA786
  3. ^ Zeqo, Moikom. Kur lindi shteti tek shqiptarët?. Albasoul.com

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Gjin Progoni
 Princ i Shqipërisë 
1208–1216
Pasardhësi 
Grigor Kamona