Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
74 bytes removed ,  6 vjet më parë
v (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q31895 (translate me))
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky.
== Shiko dhe këtë ==
anarkia nuk tolerohet dhe mirepo as' nuk luftohet.
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve