Jump to content

Flora Brovina: Dallime mes rishikimesh

3.671 bytes added ,  8 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
U kthye versioni 1531162 i bërë nga 109.69.5.201 (diskutimet)
vNo edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:'''Flora Brovina.jpg|thumb|300px]] '''
 
Flora Brovina u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ’in absentia’ nga PEN Klubi Suedez.
'''Flora Brovina''' (lindur 30 shtator 1949) është një shqiptare e kosoves poete, pediatre dhe aktiviste
e  të drejtave te grave. Ajo ka lindur në
qytetin e Skenderajt në Drenicë Luginën e Kosovës , dhe u rrit në Prishtinë , ku ajo shkoi në shkollë dhe filloi studimet per mjekësi.
Pas mbarimit të studimeve universitare në Zagreb , ku ajo u  specializua në pediatri, ajo u kthye në Kosovë
dhe ka punuar për një kohë si gazetare  për gazetën ''Rilindja.'' Shpejt pas kësaj,
ajo u kthye në profesionin e kujdesit shëndetësor dhe ka punuar për shumë vite
në Spitalin  e Përgjithshëm të
Prishtinës.
 
'''Lufta
në Kosovë '''
 
Qekur situata politike në Kosovë u përkeqësua
 në vitet 1990, dhe lufta shpërtheu,
Brovina u filloi pune ne një klinikë shëndetësore në Prishtinë. Ajo gjithashtu ka
punuar ne  qendra strehimi te fëmijëve
jetimë, shumë prej të cilëve kishin humbur prindërit e tyre gjatë luftimeve dhe
dëbimeve.
 
Ne 20 prill 1999  gjate luftes ne Kosove , Brovina u rrëmbye
serbët dhe  e kishin larguar me makinë në
një destinacion të panjohur. Ajo ishte në robëri në Serbi, vderi kur forcat e
NATO-s moren  kapitalin dhe trupat serbe
u tërhoqën nga vendi. Lajmi i parë i rrëmbimit të saj shpërtheu në 24 prill
1999, kur djali i saj arriti të kontaktoje me  Lidhjen 
e  Shkrimtarëve ndërkombëtare, Pen , me një apel urgjent se lajmi i rrëmbimit të saj të bëhej  i njohur. Ajo u transferua në një burg serb
në Pozharevc dhe, në muajin e parë të paraburgimit, iu nënshtrua mbi 200
orë të marrjes në pyetje në 18 sesione të veçanta zgjasin zakonisht 07:00-05:00
Më 9 dhjetor 1999, në një gjyq të tregojnë, ajo ishte akuzuar për
"veprimtari terroriste" sipas nenit 136 të Kodit Penal të
Jugosllavisë. Ajo kaloi një vit e gjysmë në burgjet serbe deri sa doli si
rezultat i presionit ndërkombëtar.
 
'''Shkrimi
'''
 
Si një shkrimtare, Flora Brovina
është autore e   tre vëllimeve të
vargjeve  lirike. I pari , ''Verma Emrin
Tim'' (Call me emrin tim), që përmban 42 vargje, u botua në Prishtinë në
vitin 1973, kur ajo ishte një thjesht njëzet e katër vjeç. Gjashtë vjet më
vonë, në vitin 1979,  vellimi I dyte ''Bime
e Ze'' (bimëve dhe zëri) e ndjekur.vellimin  e saj të tretë dhe e fundit, me titull ''Mat
e çmat'' (Me kasetë ajo masa), u botua në Prishtinë në vitin 1995. ''Mat e
çmat'' u shfaq në një kohë kur Kosova ishte padyshim në drejtim të luftës.
Edhe pse ky koleksion e tretë nuk mund të interpretohet si ajet politik, ka
shumë poezi në vëllimin e cila pasqyron shqetësimin e saj jo vetëm me problemet
dhe aspiratat e individëve, por edhe me fatin e popullit të saj, me lirinë dhe
vetë- përcaktimi.
 
Në vitin 1999, Flora Brovina fitoi   Çmimin
vjetor Tucholsky të PEN Klubit suedez, një çmim i cili është dhënë me
shkrimtarët e tjerë të vini re si Salman Rushdie , Adam Zagajevski , Nuruddin Farah , Taslima Nasrin , Shirali Nurmuadov
, dhe Vincent Magombe . Ajo
është gjithashtu fitues i PEN / Barbara Goldsmith Lirisë të shkruani Award nga PEN Qendra Amerikane dhe Dhënien të Drejtave të Njeriut të Fondacionit
Heinrich Böll në Berlin.
 
Pavarësisht nga kjo njohje
ndërkombëtare, është  rendesishme të
theksohet se, si poete , Flora Brovina nuk ka qenë kurrë pjesë e krijimit
letrar të Kosovës, as vargu i saj nuk e gjeti rrugën e saj në rrjedhën e letërsisë
bashkëkohore shqiptare. Një koleksion të vargut të saj ka shfaqur në anglisht
në "Flora Brovina, më quani me emrin tim, Poezi nga Kosova" në një
dygjuhësh shqip-anglisht Edition, përkthyer nga Robert Elsie , New York: Gjonlekaj 2001.
 
Vëllai  i saj më i vogel Ilir Brovina, i lindur në
Prishtinë, ka ndihmuar të kuptoj këtë .Ai tani jeton në Amerikë me familjen e
tij.
 
'''Politics
'''
 
Pasi Kosova u shpall e pavarur, Flora Brovina
kandidoi për Presidente  të Kosovës në vitin 2001 në listën e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), një kandidature  e papritur në vend të liderit të partisë Hashim Thaçi . <sup>[1]</sup> Që nga atëherë, ajo është një Anëtare  e  Kuvendit të Kosovës
 
.
 
 
1

edit