Flora Brovina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flora Brovina
Flora Brovina.jpg
Lindi më 30 Shtator 1949
Vendlindja Skenderaj
Kombësia Shqiptare
Nënshtetësia Kosovare
Profesioni Politikane
Organizata Të drejtat e njeriut dhe e të grave
Vepra të njohura "Vëma emrin tim", "Bimë e zë", "Luleborë", "Mat e çmat", "Thirrje e Kosovë"
Qyteti ku jeton Prishtinë

Flora Brovina Aktiviste e të drejtave të njeriut dhe e të drejtave të grave, poete dhe figurë politike. Ajo u lind në Skenderaj, në rajonin e Drenicës, dhe u rrit në Prishtinë, ku bëri edhe shkollën dhe filloi të studionte njekësi. Pasi përfundimit të studimeve universitare në Zagreb, ku u specializua në pediatri, u kthye në Kosovë dhe punoi për një farë kohe si gazetare për të përditshmen në gjuhën shqipe Rilindja. Jo shumë kohë pas kësaj i u kthye profesionit dhe pasionit të saj të vërtetë të shërbimit shëndetësor dhe për shumë vjet punoi në departamentin e pediatrisë së spitalit të përgjithshëm të Prishtinës. Pas viteve 1989-90, kur situata politike dhe e të drejtave të njeriut u përkeqësua në mënyrë dramatike, ajo vazhdoi të ishte aktive me sa kishte mundësi në fushat shëndetsore dhe humanitare.[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Elsie, Robert (2011). Fjalor Histori i Kosovës. Tiranë: Skanderbeg Books. pp. 96 – 97. ISBN 978 - 99943 - 51 - 70 - 1.