Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

4 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
|gjatësi = 22.9° E}}
 
'''Selanik,''' ([[greqisht]] : ''Θεσσαλονίκη/Thessaloníki)'',) është i qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonisë Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqi]]së. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
== Demografia ==
1.368

edits