Përdoruesi diskutim:Goelia

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Goelia. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
  Fillo një temë të re diskutimi.
  Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

  Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
  Përshëndetje Goelia! Mirëseedhe në Wikipedian e gjuhës shqipe!
  Wikipedia është një enciklopedi e lirë. Kjo do të thotë se gjithkush mund të jap një kontribut personal duke ndihmuar me dijet e tij. Kontribo edhe ti vullnetarisht në projekt!
  Fillimisht, për t'u njohur me hapat e para që duhet të bëjnë përdoruesit e rinj në Wikipedia, të rekomandojmë të klikosh këtu. Për ndihmë më të avancuar mund të shfletonsh edhe faqet ndihmëse në shqip, ose ato në anglisht. Për pyetje më të hollësishme duhet të kontaktosh Kuvendin, se aty zakonisht do të marrësh përgjigjet më të shpejta e më me vlerë. Ki parasysh se dërgimi apo shkarkimi i materialeve që cënojnë sado pak të drejtat e autorit është i pa pranueshëm. Në qoftë se do të dërgosh apo të shkarkosh një material të cilin ti e ke publikuar edhe në vende të tjera, rekomandohet të konsultohesh më parë me stafin drejtues.
  Goelia, ti duhet të shkruash në gjuhën shqipe dhe të përdorësh gërmat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura. Artikujt duhen shkruar duke u bazuar nga parimi i pikëpamjes neutrale. Për çdo informacion apo paqartësi mund të pyesësh te Kuvendi një administrator ose një përdorues aktiv. Për këtë shiko "listën e ndryshimeve të fundit" (?). Për të hapur një diskutim të ri shtyp butonin (+) dhe fillo të shkruash tekstin. Mos harro që në fund të çdo mesazhi të lënë në faqet e diskutimit të firmosësh me ~~~~ ose edhe duke klikuar butonin përkatës tek shiriti i komandave. in line
  Deutsch  -  English  -  Hrvatski  -  Nederlands
  Mirëseerdhe Goelia! Wikipedianët të urojmë punë të mbarë dhe të suksesshme.
  Informacione
  Gnome-x-office-presentation.svg 1. Udhëzues
  Udhëzues për fillestarët
  Gnome-image-x-generic.svg 2. Skedari
  Rregullat e përdorimit të figurave
  Tools.svg 3. Sigurimi i cilësisë
  Ndihmo dhe ti!
  Gnome-help-browser.svg 4. Ndihmë
  Ndihmë në wikipedia
  Gnome-help-faq.svg 5. Faqja kryesore
  Këtu diskutohen dhe merren vendime të rëndësishme
  Gnome-system-log-out.svg 6. Ndihmë të shpejtë
  Për punë në wikipedinë
  Stop hand.svg 7. Politikat e Wikipedias
  Konflikt interesi ?Politikat e bllokimit !


  -- Mr. Pseudo diskuto 9 mars 2015 15:15 (CET)Reply[përgjigju]

  Taxh Mahal

  Përshëndetje prononcimi shqip i saj është Taxh Mahal, nga alfabeti fonetik ndërkombëtar (/ˌtɑːdʒ məˈhɑːl/), ju lutemi konsultohuni me faqet e tjera para se të zhvendosni faqe. Visi90 (diskutimet) 2 prill 2015 15:09 (CEST)Reply[përgjigju]

  Jam dakord me Visi 90. Ashtu njihet në shqip dhe pothuaj në gjithë botën.-- Mr. Pseudo diskuto 2 prill 2015 15:17 (CEST)Reply[përgjigju]

  Jo përkthime gjysmake

  Dhe, nëse ka mundësi mos posto më artikuj të përkthyer në mënyrë gjysmake me programe interneti. Nuk e di çfarë politike do të ndjekin përdoruesit e tjerë, por unë do t'i konsiideroj redaktime të pavlefshme dhe në të ardhmen do ta largoj të gjithë materialin e përkthyer në mënyrë gjysmake, sepse ai material nuk i plotëson normat sintaksore, gramatikore dhe nuk shprehet qartë në shqip.-- Mr. Pseudo diskuto 2 prill 2015 15:34 (CEST)Reply[përgjigju]


  Bllokuar

  Ju u bllokuat për 2 ore nga redaktimi në WikipedinëShqip.Për shkak të aksioneve tuaja: .

  Bllokuar për 2 ore nga redaktimi në WikipedinëShqip. Për shkak të: Vendosja e informacioneve të rreme: Vendosje materialesh pa burime, dhe qe nuk kane lidhje me temen.


  Stampa:Sq Sidoqoftë, nëqoftë se mendoni se ka patur ndonjë gabim në bllokimin tuaj, shtoni {{unblock|Arsyeja ketu}} më poshtë këtij mesazhi, ose i dërgoni një email administratorit që ju bllokoi. Arsyeja duhet të përfshij përgjigjen tuaj ndaj këtij problemi.
  Stampa:En However, if you feel that there has been a mistake in your blocking, please appeal this block by adding the text {{unblock|Your reason here}} below or email the administrator who blocked you. Your reason should include your response to this issue.

  Për Admin: Goelia (block logipblocklistrangeblocksglobal blocksautoblockscontribsdeleted contribscreation logchange block settingsunblock)

  Mr.Pseudo Ç'kemi!? 23 prill 2015 15:21 (CEST)Reply[përgjigju]

  Stop turqizove/arabizove kot emrat

  Më duket se nuk ke mësuar gjë nga paralajmërimet dhe nga bllokimi i mëparshëm. Je i lutur të mos bësh më redaktime të kota, përcjellime të kota apo ndërhyrje që turqizojnë apo arabizojnë emrat e vendbanimeve, njerze pa arsye. Nuk do të marrësh më paralajmërime të tjera... -- Mr.Pseudo 15 Maj 2015 13:09 (CEST)

  Mos i zhbë redaktimet pa u shpjeguar dhe dhënë argument

  Përpara se të ndërhysh në një artikull duke zhbërë redaktimet e dikujt tjetër, shiko historikun e redaktimeve dhe arsyen pse redaktimi yt është zhbërë. Herë tjetër nuk do t'i toleroj më redaktimet e pa argumentuara, sidomos kur zhbëjnë redaktimet e një përdoruesi tjetër. Punë të mbarë! -- Mr.Pseudo 17 Maj 2015 11:06 (CEST)


  Bllokuar

  Ju u bllokuat për 3 muaj nga redaktimi në WikipedinëShqip.Për shkak të aksioneve tuaja: .

  Bllokuar për 3 muaj nga redaktimi në WikipedinëShqip. Për shkak të: Krijim artikujsh të përkthyer automatikisht në mënyrë të dobët, pa burime dhe duke mos respektuar normat më minimale të gramatikës dhe sintaksës së gjuhës shqipe. + Duke parë historikun e redaktimeve shikoj se ka zhvendosur në sërë artikujsh duke u turqizuar dhe arabizuar emrat pa arsye. (Ka marrë disa paralajmërime të mëparshme.)


  Stampa:Sq Sidoqoftë, nëqoftë se mendoni se ka patur ndonjë gabim në bllokimin tuaj, shtoni {{unblock|Arsyeja ketu}} më poshtë këtij mesazhi, ose i dërgoni një email administratorit që ju bllokoi. Arsyeja duhet të përfshij përgjigjen tuaj ndaj këtij problemi.
  Stampa:En However, if you feel that there has been a mistake in your blocking, please appeal this block by adding the text {{unblock|Your reason here}} below or email the administrator who blocked you. Your reason should include your response to this issue.

  Për Admin: Goelia (block logipblocklistrangeblocksglobal blocksautoblockscontribsdeleted contribscreation logchange block settingsunblock)

  Mr.Pseudo 17 Maj 2015 11:34 (CEST)

  Këshilla

  Përshëndetje Goelia, deri tash nuk kam hasur redaktimet tuaja, por shoh që je përdorues i ri, dhe për shkak se ke bërë mjaft redaktime të është dhënë prej në jan-2015 automatikisht privililegji "autochecked user", që do të thotë se redaktimet tuaja kontrollohen automatikisht, prandaj shpresoj ta përdorës mirë.

  Kam shikuar se ke bërë disa ridrejtime në hapësirën e kategorive [ Kategoria:Jahudizmi, Kategoria:Judaizëm ]. Kjo nuk lejohet, pasi nuk janë njësoj si artikujt, ridrejtimi/përcjellimi nuk vlen tek kategoritë, prandaj mos e përdor, sepsse ndoshta dikush gabimisht do i përdorë dhe krijohen 2-3 kategori të njëjta.

  Gjithashtu edhe një rekomandim për zhvendosjen e artikujve, pavarsisht se mund të kesh të drejt në shqipërimin ose emërtim të tyre, më mirë këshillohu më herët në faqen e diskutimit të asaj faqje, sepse vetëm veprimi që secili të bëjë në kokën e vet është gabim. --Liridon (diskutimet) 9 tetor 2015 22:07 (CEST)Reply[përgjigju]

  Mesazhet në artikujt për përmirësim

  Prsh Goelia, të lutem mos i hiq stampat me mesazhe në krye të artikujve që janë për përmirësim, ose pa referenca. Vetëm në momentin kur gjith materiali është i përmirësuar, dhe citimet dhe përmbajtja e artikullit është me referenca, atëherë mund të hiqen. --Liridon (diskutimet) 22 tetor 2015 20:09 (CEST)Reply[përgjigju]

  Zhvendosjet

  Përshëndetje Përdoruesi:Goelia,

  Shoh që vazhdimisht po bën disa zhvendosje që nuk është në rregull. Nëse ke dëshirë të përshtatësh në shqip gjithçka që ka emërtimin origjinal, atëherë duhet të ofroni edhe një referencë që vërtet ne në gjuhën shqipe e përdorim atë lloj emërtimi për atë person, vend, qytet etj, etj. Me raste nuk është e ndaluar, por Rekomandohet që emrat e personave të qëndrojnë origjinal.

  Ndërsa ke bërë edhe disa zhvendosje të tjera por këto si ke përshtatur në shqip, ndoshta sepse ti mendon se ashtu është më mirë të jenë orgjinal: Esma el-Asad, Esma el-Asad etj. Është mirë që në faqen e diskutimit të artikullit të shtosh një temë të re, dhe të përshkruash me një rresht arsyen e zhvendosjes. Pasi që mbas një kohe mund të vij dikush tjetër dhe njëjte ta zhvendosë në një emër tjetër, dhe kështu shkon gjithmonë secili në kokë të vetë.--Liridon (diskutimet) 22 nëntor 2015 16:18 (CET)Reply[përgjigju]

  WALUG (votimi për rregulloren)

  Përshëndetje Goelia,

  Wikimedians of Albanian Language User Group është një grup i wikimedianëve shqiptarë tashmë i njohur nga Fondacioni i Wikimedias, që aktualisht po përpilon rregulloren/strategjinë e funksionimit. Propozimet, votimi dhe diskutimi për Vizionin e User Grupit është deri më 23:59 CEST 3 korrik 2016. Jeni i ftuar të jepni propozime/ide ose të votoni për propozimet e dhëna.--Liridon (diskutimet) 29 qershor 2016 00:05 (CEST)Reply[përgjigju]

  A flisni shqip?

  Goelia po shoh editimet e tuaja ne kohe, dhe pyes veten nese jeni shqiptar apo jo. Shoh gjithashtu qe keni marre disa bllokime para dy vjetesh, pasi nuk keni shtuar refeerenca per informacionin qe vini ne wiki. Do ju pyesja nese ka ndonje aresye qe beni keshtu apo thjesht nuk dini te shtoni referencat. Nga ana tjeter si kontrollues jam i detyruar qe te rishoh punen tuaj, po ju keni goxha eksperience ne wiki dhe do deshiroja te dija nese mund te ndihmoj, para se te beheni nje anetar i besuar i komunitetit. 1l2l3k (diskutimet) 27 shtator 2017 19:53 (CEST)Reply[përgjigju]