Jump to content

Bassel Khartabil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotografi e Bassel Khartabil (Safadi) në Seul

Bassel Khartabil (i lindur më 22 maj, 1981 në Damask) është një zhvillues siriano-palestinez i programeve kompjuterike me burim të hapur[1]. Që nga data 15 mars, 2012, ku u mbush dhe një-vjetori i kryengritjes siriane, ai u arrestua nga qeveria siriane në Damask dhe u dërgua në burgun Adra. Që nga 3 tetor 2015, ai ka qenë i transferuar në një vend të panjohur, ndoshta për t'u gjykuar nga një gjykatë ushtarake[2]. Më 7 tetor, 2015 Human Rights Watch dhe 30 organizata të të drejtave të njeriut ka lëshuar një letër duke kërkuar që vendndodhja Khartabil të bëhet publike[3].

Khartabil lindi dhe u rrit në Siri, ku u specializua në zhvillimin e programeve kompjuterike me burim të hapur. Ai ka qenë CTO dhe bashkë-themelues i kompanisë së hulumtimit bashkëpunues Aiki Lab dhe ishte CTO i Al-Aous. Ai ka shërbyer si lideri i projektit dhe degës së iniciativës Creative Commons në Siri, dhe ka kontribuar në Mozilla Firefox, Wikipedia, OpenClipart, Fabricatorz, dhe Sharism.

Një nga punët e tij të fundit konsiston në ndërtimin e një fotoje 3D të qytetit të vjetër të Palmyra (Siri), me vizualizim në kohë reale, dhe zhvillimin me Fabricatorz. Më 21 tetor, 2015, projekti i ri i qytetit të Palmirës ishte nisur për të vazhduar punën e tij modelimit 3D dhe përdorime të tjera krijuese të të dhënave në lidhje me Palmyra. Më 22 tetor 2015 MIT Media Lab i ofroi Khartabil një pozicion të shkencëtar kërkimor në Qendrën për Media Civile për të punuar me Ethan Zuckerman në projekte për të bërë historinë e Sirisë në dispozicion në botë[4].

Bassel u arrestua disa ditë para se të nënshkruante kontratën e tij të martesës me Noura Ghazi, një avokate dhe aktiviste e të drejtave të njeriut. Kontrata u finalizua më vonë atë vit, ndërsa Bassel ishte në burg. Çifti u takua për herë të parë në Douma në prill të vitit 2011, pasi po kthehej nga një demonstratë.[5]

Në ditën e Shën Valentinit 2015, Noura bëri publike një letër dashurie që ajo shkroi për Basselin ku ajo reflekton mbi atë që ka ndodhur në Siri në kohën kur Bassel ishte i burgosur:

Bassel, unë jam shumë e frikësuar, unë kam frikë për vendin që po e therin, po e ndajnë, gjakderdhin, duke e shkatërruar .. Ouch Bassel, jam shumë e frikësuar se ëndrra jonë po ndryshon nga duke parë veten të qenit brezi i çliruar me atë dëshmitarë të shkatërrimit të tij. Ouch Bassel, jam shumë e frikësuar...

- Noura Ghazi, një letër dashurie për të burgosur sirian-palestinez Bassel Khartabil [6]

Çmime dhe vlerësime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për listën e vitit 2012 e Mendimtarëve më të Mirë Botërorë, Politika e Jashtme e quajti Basselin së bashku me Rima Dali si numri 19 për "këmbënguljen, kundër të gjitha parashikimeve, në një revolucion paqësor Sirian." [7] Më 21 mars 2013 Basseli iu dha Çmimi Indeksi mbi Censurën nga Digital Freedom.[8][9] Edhe pse në atë kohë ishte i burgosur në burgun Adra, Basseli ishte në gjendje të komunikojnë mirënjohjen e tij përmes Dana Trometer dhe Jon Phillips të cilët morën çmimin në emër të tij , ku ai tregoi"respekt për të gjitha viktimat e luftës për lirinë e fjalës, dhe, sidomos për ata të rinjtë jo të dhunshme të cilët nuk pranuan të mbajnë armët dhe e meritojnë të gjithë meritën për këtë çmim." [10]

Fushata #FREEBASSEL

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 13 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ https://globalvoices.org/2015/10/03/free-bassel-fears-for-imprisoned-syrian-palestinian-blogger-bassel-khartabil-after-he-was-moved-to-an-unknown-location
  3. ^ https://creativecommons.org/tag/bassel
  4. ^ http://news.mit.edu/2015/mit-media-lab-offers-research-position-bassel-khartabil-1022
  5. ^ "Stories from the Syrian Revolution: Love in the Time of Revolution is a Revolution". Free Syrian Translators. 1 shtator 2013. Marrë më 15 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "A Love Letter to Jailed Syrian-Palestinian Bassel Khartabil". Global Voices. 23 shkurt 2015. Marrë më 15 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "The FP Top 100 Global Thinkers: 19 RIMA DALI, BASSEL KHARTABIL". Foreign Policy. 26 nëntor 2012. Marrë më 9 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Imprisoned internet pioneer Bassel Khartabil wins Index on Censorship Digital Freedom Award". Creative Commons. 21 mars 2013. Marrë më 21 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Bassel Khartabil Wins Index on Censorship Digital Freedom Award". Fabricatorz. 21 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2013. Marrë më 21 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Winners – Index Awards 2013". Index on Censorship. 21 mars 2013. Marrë më 21 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]