Ndryshimi mes inspektimeve të "Niels Bohr"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  4 vjet më parë
v
v (added Category:Fizikantë using HotCat)
Niels Bohr ka punuar ne nje laborator sekret ne New Mexico te SHBA gjate Luftes se dyte Boterore,ku punoi ne projektin e famshem Manhatan.Roli I tij ne kete projekt ishte konsulent.Ai ishte I shqetesuar per shkak se ne Amerike ishin hedhuar hapat e para te krijimit te armeve berthamore dhe ai citon se nuk shkoj ne Amerike per te ndihmuar ne berjen e ketyre armeve por donte ndalimin e berjes se nje bombe atomike.Ai foli me Presidentin Franklin Rusvelt per ndarjen e dijeve atomike me Rusine ne menyre qe rezultatet te ishin sa me te shpejta.Ruzvelt sugjeroi kthimin e Bohrit ne Mbreterine e Bashkuar ne menyre qe Ruzvelt te bente perpjekje per te fituar miratimin.Winston Churchill ishte kunder ndarjes se informacioneve me ruset duke cituar se Bohri duhej “mbyllur” sepse duke ndare informacionin me ruset ai do te ishte prane shume krimeve me pasoje humbje jetesh nga keqperdorimi I informacioneve nga ruset.Pas luftes Bohri u kthye ne Kopenhagen,ku vazhdoi te ishte I mendimit se energjia berthamore duhej perdorur vetem per arsye paqesore.Nje nga shkencetaret me te medhenj ne bote vdiq ne Kopebhagen ne vitin 1962 si pasoje e problemeve te zemres.Ai është i varrosur në Assistens Kirkegård në seksionin Nørrebro e Kopenhagës.
 
[[Kategoria:FizikanëFizikantë danezë]]
[[Kategoria:Lindje 1885]]
[[Kategoria:Vdekje 1962]]

Menyja e navigimit