Jump to content

Përdoruesi:Flladimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jam një i apasionuar ndaj Historisë, Artit, Dijes dhe gjërave që nuk janë kalimtare në botë. Për aftësitë dhe njohuritë që kam mendoj se mund të kontribuoj në zgjerimin e përmbajtjes së wikipedisë shqip, që duhet të jetë të paktën nga më të mirat e rajonit tonë. Kontributin për zgjerimin apo krijimin e artikujve shqip e shoh si një mision ndaj diturisë së lirë, kundrejt të cilës të gjithë jemi në njëfarë mënyre në borxh, apo si mision qytetar. Ndër kontributet që kam dhënë mund të veçoj këta artikuj: Historia e arteve, Albrecht Dürer, Andrea del Verrocchio, Arti parahistorik, Cimabue, Domenico Ghirlandaio, Donatello, Duccio di Buoninsegna, Giotto di Bondone, Giovanni Boccaccio, Michelangelo Buonarroti, Raffaello, Rilindja, Sandro Botticelli, Simone Martini, Ticiani, Arti i Rilindjes, Letersia Spanjolle e Rilindjes, Letersia e Rilindjes Evropiane, Letërsia Italiane e Rilindjes, Miniatura e Rilindjes, Muzika e Rilindjes Evropiane, Teatri Evropian i Rilindjes, Mikena, Tirinti, Abu Simbeli, Kompleksi i Deir el Baharit, Planifikimi urban në Egjiptin e Lashtë, Karnaku, Mastaba, Tempujt egjiptianë, Qytetërimi i Luginës së Indusit, Arkitektura e Qytetërimit të Luginës së Indusit, Zigurati, Rendet arkitekturorë, Arkitektura Mauryane, Shpellat Barabar, Shpellat Ellora, Grupi i monumenteve në Mahabalipuram, Tempujt shpellorë të Mahabalipuramit, Pancha Rathat, Tempulli bregdetar në Mahabalipuram, Shpellat Kanheri, Tempulli Olakkannesvara, Shpellat Pandavleni, Lenyadri, Shpellat Ajanta, Tempujt shpellorë në Badami, Shpellat Udayagiri, Shpellat Udayagiri dhe Khandagiri, Lalitgiri, Pushpagiri Vihara, Ratnagiri, Odisha, Udayagiri, Odisha, Ramateerthami, Zbritja e Gangut, Shpellat Elephanta, Aihole, Nalanda, Arkitektura Kadamba, Arkitektura e dinastisë perëndimore Ganga, Basadi Panchakuta në Kambadahalli, Shravanabelagola, Tempulli Arakeshvara në Hole Alur, Tempulli Kalleshvara në Aralaguppe, Tempulli Nageshvara në Begur, Tempulli Rameshvara në Narasamangala, Arkitektura budiste, Arkitektura e tempujve hindu, Arkitektura shkëmbore e Indisë, Chaitya, Stupa (arkitekturë), Tempulli hindu, Vihara, Arkitektura dhe inxhinieria e Dinastisë Han, Arkitektura e Dinastisë Song, Arkitektura e lashtë kineze prej druri, Historia Murit të Madh Kinez, Pagoda kineze, Arkitektura Vijayanagara, Arkitektura Hoysala, Arkitektura Kalyani Chalukya, Arkitektura Badami Chalukya, Arkitektura Rashtrakuta, Planifikimi urban i Kinës së lashtë, ...