Dallime mes rishikimeve të "Kali i Trojës (informatikë)"

Jump to navigation Jump to search
v
clean up, përmirësime tipografike: per → për (2), poashtu → po ashtu duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q14639 (translate me))
v (clean up, përmirësime tipografike: per → për (2), poashtu → po ashtu duke përdorur AWB)
{{pa referenca|13 Shtator 2008}}
 
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''' ) është një [[malware]] i fshehur në një program tjëtër i cili pastaj kryen detyrën për te cilën është dërguar. Kështu që [[Worm (informatikë)|worm]]-ët ose virus-at, mund të jenë Kal i Trojës. Shpeshëherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai poashtupo ashtu mund të ju vjedhë fjalekalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
 
== Evoluimi i trojanëve ==
Versionet e para të trojanëve (shkurt nga kali i Trojës) nuk ishin shumë diskret sepse ata kur lansoheshin afishonin një mesazh të errorit të tipit: "një faill.DLL requis xxxxx.DLL nuk është gjetur". Por versionet më të reja të trojaneve është shumë vështirë të detekthen sepse ata jan shumë diskret dhe mundë të jenë në mbrendësin e një programi i cili funksionon normalisht.
 
== Detektimii trojanëve ==
Nëse ju dyshoni se jeni të infektuar nga ndonje trojan është e rekomandueshme të përdorni një program i cili i heton dhe i largon këta nga kompjuteri juaj.
 
perpër te mbrojtur kompujterin tuaj ju mund te scannoni me antivirus qe e keni ose mund ta shkarkoni nga interneti ..
 
perpër me teper info ndaj viruseve me gjni ne facebook genis arapaj
 
== Shih edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{soft-cung}}
 
[[Kategoria:Programe kompjuterike]]
[[Kategoria:Informatikë]]
 
 
{{soft-cung}}

Menyja e lëvizjeve