Ndryshimi mes inspektimeve të "Pyjet tropikale"

Jump to navigation Jump to search
167 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 46.19.225.171 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xharie billa.)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{pp}}
Pyjet tropikale Ndryshe quhen edhe si pyje te pashkelura. atoAto quhen vende me temeperaturtemeperature te nxehte dhe te lagesht.
Ato shtrihen ne dy anet e ekuatorit.Ne pyjet tropikale Bie shumshume sishi 2000-4500 mm ne viitvit.
Atje Bimet rriten deri 50 metra lartesi dhe si karakteristike edhe sepse ato degozohen ne anen e epermeparme te tyre, prandaj pyjet tropikale.
jane shume te erreta dhe ne katet e me poshtme Nuk zhvillohen shume bime sepse nuk ju kan pershtatur erresires.
Ne pyjet tropikale gjenden nje shume lloje gjallesash me ngjyra te lloj-lojshme dhe disa shpend te vegjel te cilet quhen kolibra.
perfaqesojne nje nga ekosistemet e medha tokesore me biom tokesor me rendesi per jeten e gjallesave ne toke.
Anonymous user

Menyja e navigimit