Dallime mes rishikimeve të "Gjuha gjermane"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  5 vjet më parë
U kthye versioni 1731375 i bërë nga 95.107.235.206 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.95.87 (diskutimet) në versionin e fundit nga 95.107.235.206.)
(U kthye versioni 1731375 i bërë nga 95.107.235.206 (diskutimet))
|sil =[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=deu deu]
}}
== '''Gjuha gjermane''' ose G'''jermanishtjagjermanishtja''' (origjinal ''Deutsch'') i takon degës se gjuhëve perendimore [[Gjermania|gjermane]]. Ajo është gjuhe më e folur ne [[EU|Unionin Evropian]] dhe renditet ndër gjuhët botërore. ==
 
== '''Gjuha gjermane''' ose G'''jermanishtja''' (origjinal ''Deutsch'') i takon degës se gjuhëve perendimore [[Gjermania|gjermane]]. Ajo është gjuhe më e folur ne [[EU|Unionin Evropian]] dhe renditet ndër gjuhët botërore. ==
Dialektet e gjermanishtes ndahen sipas ndryshimit të tingujve në dy kategori të ashtuquajtura dialektet e gjermanishtës së epërme dhe dialektet e gjermanishtës së poshtme. Këto janë reformuar në [[Gjuha letrare dhe standarde|gjuhën letrare]] ose gjuhen standarde gjermane e cila bazohet në dialektet e gjermanishtës së Epërme.
== Historia ==

Menyja e lëvizjeve