Ndryshimi mes inspektimeve të "Ficus benjamina"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(rregullim i sintaksës)
 
<!-- Përmbajtja e artikulli -->
'''''{{PAGENAME}}''''' (lat.''Ficus benjamina'' L. ) është pemë Fiku me gjethe të vogla, e degëzuar dendur e familjes [[Moraceae]]. Ky llojë Fiku vijeka^prejardhjen nga India.
Degët e fidanes janë të gjelbërta dhe me kalimin e kohës vijen duke marrëmarrin ngjyren më të mbyllët, në një të gjelbërt me noanca të ngjyrës kafe. Gjethet e vjetruara janë të gjelbërta, të lëmuara, të rrumbulakta me një maje të mprehtë. Kanë një shkëlqim të dobët ngjyrë hiri dhe rriten deri në gajtësi prej 12&nbsp;cm dhe trashësi 3–5&nbsp;cm. Ramin e gjeteve e përshkrojnë qeliza të kristalta me ngjyrë të verdhë.
 
Përdoret edhe në industri, posaqërishtë gjethet e pemës. Në materialin e lateksit shkaktonë reaksione alergjike, të cilat duhet të lajmrohen tek mjeku.
Anonymous user

Menyja e navigimit