Ndryshimi mes inspektimeve të "EPROM"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  3 vjet më parë
v
(GR) File renamed: File:D8749.pngFile:NEC D8749HD.png File renaming criterion #3: To correct obvious errors in file names, including misspelled [[c::en:Noun#Proper nouns and common nouns|proper no...
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q378210)
v ((GR) File renamed: File:D8749.pngFile:NEC D8749HD.png File renaming criterion #3: To correct obvious errors in file names, including misspelled [[c::en:Noun#Proper nouns and common nouns|proper no...)
 
 
== Fshirja ==
[[Skeda:D8749NEC D8749HD.png|thumb|250px|Ky [[Mikrokontrollor]] 8749 ruan programin e tij në një EPROM të brendshme]]
 
Për të shmangur rrezatimin ultraviolet, [[die (elektronike)|die]] i EPROM -it është i pozicionuar në [[package|paketën]] poshtë një dritareje transparente. Në versionet e para, dritarja mbyllej me një cipë të hollë [[kuarc]]i, më vonë u përdor xhami i zakonshëm, duke përdorur sasinë e nevojshme për tu përdorur si një lente për paketën qeramike të kësaj pajisjeje. Fshirja kryhej nëpërmjet një vegle të quajtur Eprom Eraser, një kuti e thjështë që përmbante një llambë me [[rreze UV]] të tipit UV-C dhe një temporizator elektromekanik, që lejonte të vendosje kohën e rrezatimit deri tek një maksimum prej 45 minutash ; fshiresat më të vegjël ishin të pajisur me një llambë në gjendje të fshije në një veprim të vetëm një dyzine epromesh. Fshirja nënkuptonte ti çoje të gjitha bit-et (celula apo lokacione) në vlerë të lartë(1), EPROM-i në këtë pikë rikthehej të ishte i programueshëm. EPROM-et tashme thuajse nuk përdoren me. Janë zëvendësuar nga [[kujtesa rrufe|memoria flash]] dhe [[EEPROM]] që mund të fshihen në mënyre elektrike dhe nuk kanë nevoje të përdoren rrezet UV.

Menyja e navigimit