Intel Corporation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Intel Corporation
Lloji Public
NASDAQINTC
SEHK: 4335
INCO
Industria Semiconductors
Themeluar 1968 1
Themeluesi Gordon E. Moore
Robert Noyce
Selia Santa Clara, California, U.S.
Zona e mbështetjes Worldwide
Kryesuesit Paul S. Otellini (CEO)
Craig Barrett (Chairman)
Sean M. Maloney (EVP; General Manager, Sales & Marketing Group, & Chief Sales & Marketing Officer)
Produkte Microprocessors
Flash memory
Motherboard Chipsets
Network Interface Card
Bluetooth Chipsets
Punonjësit 83,500 (2008)[1]
References
1Incorporated in California in 1968, reincorporated in Delaware in 1989.[2]


Intel Corporation (Korporata Intel) (NASDAQINTC; SEHK: 4335; INCO) është shpikës i x86 seri e mikroprocesorit, të cilët procesorë gjenden në pjesë më të madhe të kompjuterëve personal. Kompania është prodhuesja më e madhe e çipave gjysmëpërçues, në bazë të të ardhurave.[3] Intel është themeluar më 18 korrik, 1968, si Korporata Integrated Electronics - Intel dhe është e vendosur në Santa Clara, California, SHBA. Intel gjithashtu bën motherboard chipsets, network interface controller dhe çipa të integruar, flash memory, graphic chips, embedded processors, dhe pajisje të tjera në lidhje me komunikimin dhe informatikë (computing).

Historia e Korporatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Intel eshte gjendur ne Mountain View , California ne 1968 nga Gordon E.Moore (Kimist) dhe Robert Noyce (Fizikant) . Investimi total per kete kompani ishte 2.5 milione dollare dhe 2 vjet me vone u be nje kompani publike duke u rritur keshtu me 6.8 milione dollare. Punonjesi I trete ishte Andy Grove (Inxhinier kimik) I cili e drejtoi kompanine nga vitet 1980-1990. Me vone ata filluan te mendonin te gjenin nje emer per kompanine . Ne 18 korrik te 1968 kompania quhej “N M Electronics” dhe ata e ndyshuan ne “Intel” – Integrated Electronics. Kete emer e kishte nje hotel dhe atyre I duhej te paguanin per kete emer.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Intel Reports Fourth-Quarter and Annual Results". Marrë më 2007-11-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  2. ^ "INTEL CORP (Form: 10-K, Received: 02/27/2006 06:02:42)". United States Securities and Exchange Commission. 31 dhjetor 2005. Marrë më 2007-07-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Intel 2007 Annual Report


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Intel – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Video clips