Dallime mes rishikimeve të "Tretësirat"

Jump to navigation Jump to search
171 bytes added ,  4 vjet më parë
Shtova permbajtje.
No edit summary
(Shtova permbajtje.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Kur përihet pak ujë me sheqer , në pamje të parë duket sikur ato "zhduken " .Ky proces quhet tretje .
'''Tretësirat''' - kur një substancë e tretshme tretet në tretës dhe asaj i zhduken thermijat, atë dukuri e quajmë tretje kurse përzierjen e fituar e quajmë tretësire. Komponentët e tretësirave janë dy : tretësi dhe substanca e tretshme.
- Tretes quajmë substancën që është më me shumicë, dhe i jep tretësirës gjëndjen agregate të saj.
- Substancë e tretur quhet substanca më me pakicë në tretësirë dhe qe tretet nga tretesi .
- Tretësirë quajmë një përzierje homogjene e cila esht pa ngjyre ( e tejdukshme ).
Llojet :
* tretësirë e ngopura, * Tretësirë e përqëndruar
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve