Ndryshimi mes inspektimeve të "Wolfgang Amadeus Mozart"

Jump to navigation Jump to search
J
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.197) dhe riktheu rishikimin 1800742 nga 1l2l3k)
(J)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Mozarti
{{pa referenca}}
Wolfgang Amadeus Mozart ( gjermanisht : . [ Vɔlfɡaŋ Amadeus mo ː tsaʁt ] ,Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791dhjetor1791 ) , pagëzuar si Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart , ishte një kompozitor pjellor dhe me ndikim i epokës moderne .
[[File:Croce-Mozart-Detail.jpg|thumb|325x325px|Portret i Mozarti]]
Wolfgang Amadeus Mozart ( gjermanisht : . [ Vɔlfɡaŋ Amadeus mo ː tsaʁt ] ,Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791 ) , pagëzuar si Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart , ishte një kompozitor pjellor dhe me ndikim i epokës moderne .
 
Mozart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesë vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në Salzburg, por u rrit shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij Salzburgut. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në Vjenë, ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.
Anonymous user

Menyja e navigimit