Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Usein Bodaninsky"

990 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
 
Usein ka lindur në [[Krimea]], në fshatin Badana (Bodana) të Simferopol uyezd (qarkut), Guvernator i Tauridës, Perandoria Ruse, tani Perovo (Qarku Simferopol).
 
Në vitin 1937 ai u arrestua, u akuzua për aktivitete nacionaliste anti-sovjetike dhe u qëllua pa gjyq, akuzuar shpejt sipas listave të shtënat e Stalinit, së bashku me një numër përfaqësuesish të tjerë të shquar të kulturës tatarike të Krimesë: Асан Сабри Авава, Якуб Аблямитов, Якуб Азизов, Осман Акчокраклы, Рамазан Александрович, Ягъя Байрашевский, Джафер Гафаров, Керим Джемалединов, Сулейман Идрисов, Ибраим Исмаилов, Абдулла Лятиф-заде, Февзи Мусаниф, Мамут Недим, Абдураим Самединов, Ильяс Тархан, Сервер Трупчу, Сеитджелиль Хаттатов, Билял Чагар etj.<ref>[http://ru.krymr.com/content/article/26967214.html Страницы крымской истории: Расстрел 17 апреля 1938 года]</ref>