Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
78 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Gentiii)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Vini Re!}}
 
MBRETI ILIR I FUNDIT GENTI OSE GENCI HAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHHAHAHABhhHjhhhjjjhhjjjjj[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti ose Genci''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit