Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Tretësirat"

1 byte added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Shtova permbajtje.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Kur përihetpërzihet pak ujë me sheqer , në pamje të parë duket sikur ato "zhduken " .Ky proces quhet tretje .
'Tretësirat''' - kur një substancë e tretshme tretet në tretës dhe asaj i zhduken thermijat, atë dukuri e quajmë tretje kurse përzierjen e fituar e quajmë tretësire. Komponentët e tretësirave janë dy : tretësi dhe substanca e tretshme.
- Tretes quajmë substancën që është më me shumicë, dhe i jep tretësirës gjëndjen agregate të saj.
Anonymous user