Ndryshimi mes inspektimeve të "Njëqindkëmbëshi"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| color = beige
| name = Centipedes
| fossil_range = {{Fossil range|418|0}}
| image = Centipede.jpg
| image_caption = ''Scolopendra sp.'' ([[Scolopendromorpha]]: [[Scolopendridae]])
| classis = '''Chilopoda'''
| classis_authority = [[Pierre André Latreille|Latreille]], 1817
| subdivision_ranks = rendiRendi dhe familjet
| subdivision =
; [[Scutigeromorpha]]
*[[Linotaeniidae]]
}}
'''Njëqindëkëmbëshi''', njohur edhe si '''Centripedies'Centipede'', ''(nga prefikset [[gjuha latinishtja|latine|latinishtja]] prefiksi centi-, "njëqindqindra", dhe [[gjuhapes, greke|greqiashtja]] ποδός ''podos''pedis, "këmbë")'', është një [[insekti|insekt]] që bën pjesë në grupinklasën '''Litobida''' dhe në familjen '''LitobidiChilopoda''' me lloje të ndryshme ku më i njohuri është njëqindkëmbëshi i zakonshëm ose ''Lithobius forficatus''. Është insktinsekt me trup të gjatë dhe të pajisur me shumë këmbë, i aftë në lëvizje shpejta e të shkathëta. Gjendet në zonat e ngrohta të [[Euroazia|Euroazisë]] e të [[Amerika Veriore|Amerikës]]. FamiljaCinopedi nuk është ei pranishmepranishëm[[Australia|Australi]] dhe në pjesën më të madhe të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]] dhe [[Afrika|Afrikës]].
 
== Përshkrimi fizik ==

Menyja e navigimit