Ndryshimi mes inspektimeve të "Teqeja e Helvetive"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Halveti Teqe Berat.jpg|parapamje|Teqeja]]
[[Skeda:Inscription on the Halveti-Tekke in Berat.jpg|parapamje|Hitabeja]]
'''Teqeja e Helvetive''' është një teqe në [[Berat]], [[Shqipëri]]. Teqeja halevite në Berati është një nga teqetë me te bukura ne [[Ballkan]].<ref>[http://www.muzeumet-berat.al/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=16 Berati], Muzeumet Berat</ref>
 
== Historia ==
Po të shikoni me kujdes në murin e kësaj godine do të vëreni disa vrima të vogla. Këto vrima shërbejnë për akustikën e zërit gjë që tregon se objekti është ndërtuar me mjeshtëri të lartë e cila është punuar ne flori.
 
Në anën jugore të objektit ruhen konakët e banimit të dervishëve, rindërtim i shekullit XIX-të. Pjesa e mbetur paraqet një ndërtesë të gjatë dykatëshe me bodrume. Ka çardak mbi shtylla druri dhe konakët në pjesën e sipërme. Interesant është fakti se nën këtë godine ndodhet një kanal i cili mbledh ujërat e kodrës dhe i derdh ne lumin Osum. Ky ndërtim është ndërtuar nga Ahmet Kurt Pasha. Këto konakë kanë shërbyer si hane për besimtaret që vinin për të bërë ritet fetare si dhe për nxënësit që studionin në medrese. Në këto konakë tani ndodhen zyrat e Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës – Berat.<ref>[http://www.muzeumet-berat.al/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=16 Berati], Muzeumet Berat</ref>
 
== Përshkrimi ==
1.542

edits

Menyja e navigimit