Dallime mes rishikimeve të "John Bonham"

Jump to navigation Jump to search
14 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
No edit summary
 
[[Skeda:jjjbbb.jpg|thumb|alt=Example alt text |John Bonham]]
'''John Henry "Bonzo" Bonham''' ([[31 maj]] [[1948]] - [[25 shtator]] [[1980]]) ishte një baterist anglez dhe kompozitor, i njohur për anëtarësimin e tij ne grupin [[Led Zeppelin]].
 
Ai ishte i njohur për forcën që përdorte kur luajte baterinë, por edhe për ritmin e pa zakonshëm në atë kohë. Ai është konsideruar gjerësisht të jetë një nga bateristët më të madh në historinë e muzikës rock, nga muzikantë dhe komentues të tjerë në industri. Bonham është përshkruar nga Encyclopaedia Britannica si "model i përkryer për të gjithë bateristët që lozin rock dhe e kanë ndjekur atë".

Menyja e lëvizjeve