Dallime mes rishikimeve të "Viola"

Jump to navigation Jump to search
19 bytes removed ,  2 vjet më parë
Rregullova gabimet drejtshkrimore
v (rregullime te vogla)
(Rregullova gabimet drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
{{Gjuha shqipe}}
Viola është pak më e madhe se [[violina]], ka tingull më të ulët dhe ngjyrë të mbylletmbyllur, por shumë të butë dhe melankolikeqetësuese. Në grup me instrumentet e tjera harkore, ka rol të dukshëm, pasi plotëson ngjyrimin tonal.
Viola është një instrument që i përket familjes harkore dhe zbret nga krahu i mjeshtrit në në shpatull, ashtu si [[violina]]. Ajo dallohet nga madhësia (madhësi më të madhe se violina), ka zë shumë më të thellë. Teknika e dorës majtë dhe të djathtë është e njëjtë si e violinës dhe kryesore është që ka tjetër çelës muzikor, çelsin ALTO. Violat e vogla janë përafërsisht 38-40 cm, ndërsa të mëdhatë janë 40-44 cm.
Tingulli i violës është i ëmbël dhe i butë, dhe jep zë të përsosur. Rënia e katër telava të violës (duke filluar me më të rëndit) është si në vijim:
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve