Dallime mes rishikimeve të "Gjatësia"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|}}
 
'''Gjatësia''' (simboli '''<math>l</math>, <math>L</math>''' ) është masa e një trupi fizik po ashtu ajo është edhe rruga që një trup ose një objekt që gjendet në lëvizje, kalon brenda një kohe të caktuar. Për krahasimin e lartësive, rrugës së kaluar të trupave në gjuhen shqipe edhe për gjatësin përdoren njësitë nga sistemi ndërkomarë i madhësive, d.m.th. [[metri]]. Në disa vende të botës për matje të gjatësisgjatësise, në lëmi të ndryshme përdoren edhe sisteme tjera, kështu për shembull në [[ShBA|SHBA]] për matjen e gjatësisë përdoret njësit e sistemit amerikanë dhe të Britanisë së Madhe, si: inç (inch) , fut (foot), jard (yard) dhe majl (mile). Po ashtu edhe në disa lëmi si në astronomi, mikrobiologji përdoren dis terme të cilat në faktë janë shumëfishe të njësisë bazë. Për të bërë krahasimet në mes të këtyre sistemeve janë marrveshjet ndëkombëtare.
 
Për të kuptuar më lehtë krahasimet, përpos metrit si njësi bazë, për gjatësi përdoren edhe nënfishet dhe shumë fishet e metrit si [[milimetri]], [[centrimetri]], [[kilometri]] etj.
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve