Ndryshimi mes inspektimeve të "Kolë Ashiku"

Jump to navigation Jump to search
2.242 bytes added ,  10 muaj më parë
Akt i detyrueshem kundrejt shpifjeve
v (Zëvendësim i stampës {{joref}} me {{pa referenca}})
(Akt i detyrueshem kundrejt shpifjeve)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kolë Ashiku''' ka qenë bashkëpuntor dhe spiun i pushtuesëve serbo-italian, është vrasësi i atdhetarit dhe patriotit të shquar [[Sali Nivica]].
 
Më 10 janar 1920 me porosi të zbulimeve të huaja Kolë Ashiku ka vrarë me 6 plumba pistolete, në qendër të Shkodrës ''Mësuesin e Popullit'' dhe patriotin e madh Sali Nivica. Pas atentatit është strehuar në konsullatën italiane në [[Shkodër]]. Kolë Ashiku sapo është futur në konsulatën italiane ka ka thënë: - ''E Vrava armikun tuaj ma të madh''. Në gjyqin e organizuar kundër këtij vrasësi kanë dëshmuar rreth 20 persona, midis të cilëve edhe [[Hoxhë Kadriu]]. Pas daljes nga burgu Ashiku, për të qënë më i sigurtë u vendos në [[Beograd]], ku punoi në një hotel dhe gjatë Luftës së dytë Botërore u lidh me [[Gestapon]], e cila në 1942 dërgoi në Shkodër, ku iu bë atentat dhe u plagos. Ashiku është fshehur për 6 javë nga plaga dhe nga frika se mos e atentonin përsëri. Më [[17 korrik]] [[1946]] u dënua me pushkatim. Kolë Ashiku nje tregtar shkodran qe merrej me tregti stofi nga Italia, me shtepi te dyte ne lagjen shqiptare ne qender te Beogradit ku kishte shtepine e tije dhe Hotel ne bashkepronesi me vllezerit ishte nje qytetar normal derisa Sali Asllani nuk i preu ftyren ne mes te Shkodres. Sherri mes tyre tek Kafja e Madhe ishte nje sjellje ne gjuhe banale labe per arsye krejtesisht personale dhe ekonomike ku i ndjeri Asllani i detyrohej Ashikut, perfundoj me nje betim kulminues ne nje krim te shemtuar qe denojme por qe kishte kuptimin ne rrethanat dhe mentalitetit te athershem. Dy javë me vone Nikoll Ashiku gjurmon Sali Asllanin deri ne nje rrugice, e therret ne emer qe te kthehet e mos ta vrasi mbas shpine, i lejon kohen te nxjerre dhe ai pistoleten dhe e qellon per vdekje. Keto maskaralliqet komuniste te tipit se Kolë Ashiku ishte spiun serb apo italian apo gestapo ja thoni te mallkuarve komuniste qe kishin nevoje te justifikonin denimin me vdekje pa Gjyq qe ju dha paslufte duke kerkuar te kenaqnin palen e tyre ku me sa duket ishte i perfshire dhe Vasil Shanto. Vrasja e te ndjerit Sali Asllani eshte krejtesisht nje sherr banal i perfunduar ne vrasje ku Sali Asllani kishte pergjegjsite e tija ne sjelljen dhe fjalorin e tij. Familjaret e te ndjerit Nikoll Ashiku po presin ende te dijne se ku eshte varrosur i ndjeri i tyre. Nderkohe ka ende plehra njerez qe per te ngritur ne pjedestal heroin e tyre, vazhdojne te shpifin ende sot. Nikoll Ashiku eshte rehabilituar nga Gjykata shqiptare ne kohe demokracie. Shpifjet komuniste per spiunllik, antishqiptar dhe qe dikush kishte dijeni per arsyen pse pas krimit, Nikoll Ashiku shkoj ne konsulatën italiane jane te sajuara per ti dhene denimin me vdekje. Ne varrimin e Sali Asllanit dikush me dialekt nga jugu ishte betuar per marrjen e hakut. Ka mbetur pa u shlyer borxhi kundrejt nje (hanxhiu) Hani ne Shkodër ku per disa muaj eshte strehuar e ushqyer i ndjeri i parë qe per kte strehim ka perdorur emrin e te ndjerit te dyte miqesisht dhe i autorizuar nga i ndjeri i dyte. Kan mbetur pezull tek Kafja e Madhe disa fyerje te renda dhe arsye te tjera. Mund te ngrini ne pjedestal te ndjerin Sali Asllani por pa poshteruar me shpifje hoxhiste te ndjerin Nikoll Ashiku.
 
<br />
 
==Burimet e të dhënave==
Anonymous user

Menyja e navigimit