Dallime mes rishikimeve të "Anatomia"

Jump to navigation Jump to search
93 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
{{cung}}
 
'''Anatomia''' është dega e biologjisë e lidhur me studimin e strukturës së organizmave dhe pjesëve të tyre. Anatomia është një degë e shkencës natyrore që merret me organizimin strukturor të gjërave të gjalla. Është një shkencë e vjetër, që ka fillimet e saj në kohët parahistorike. Anatomia është në thelb e lidhur me embriologjinë, anatominë krahasuese, biologjinë evolucionare dhe filogjeninë, pasi këto janë proceset me anë të të cilave gjenerohet anatomia mbi implikimet e menjëhershme (embriologjinë) dhe kohëzgjatjen e gjatë (evolucionit). Anatomia njerëzore është një nga shkencat thelbësore thelbësore të mjekësisë. Anatomia dhe fiziologjia, të cilat studiojnë (respektivisht) strukturën dhe funksionimin e organizmave dhe pjesëve të tyre, bëjnë një palë të natyrshme të disiplinave të lidhura dhe shpesh studiohen së bashku.Anatomia ndihmoj ne balasmosjen e faraonëve ne Egjipt. Subscribe ne Youtube GAMERS Shqip TV.
 
== Burimet ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve