Dallime mes rishikimeve të "Monedha"

Jump to navigation Jump to search
24 bytes removed ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (+ info)
No edit summary
[[Figura:20l_a.jpg|rightthumb|120px|Monedhë 20L 20[[LekLekë]]]]
[[Figura:20l_b.jpg|rightthumb|120px|Monedhë 20L 20[[LekLekë]]]]
 
'''Monedha''' është formë e parasë që shërben për këmbimin dhe krahasimin e mallrave përbrenda një sistemi të mbyllur ekonomikë.
== Karakteristika te monedhave bashkëkohore ==
 
Monedhat bëhen zakonisht nga copa metali të ndryshëm dhe kanë në përgjithësi formë disku. Në njërën anë të monedhës paraqitet njenjë motiv kombëtar i shtetit që qarkullon monedhën, (emblemë, person historik), kurse ana tjetër paraqet vlerën nominale.
 
{{Cung}} [[Category:monedha]]
 
[[ca:Moneda]]
[[da:Mønt]]
[[de:Münze]]
[[en:coin]]
[[it:Moneta]]
[[nl:Munt]]
[[pl:Moneta]]
[[ru:Монета]]
[[simple:Coin]]
[[sv:Mynt]]
61

edits

Menyja e lëvizjeve