Dallime mes rishikimeve të "Søren Jessen-Petersen"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: cs:Søren Jessen-Petersen)
No edit summary
'''Søren Jessen-Petersen''' i lindur në vitin 1945 në Nørresundby, [[Danimarka|Danimarkë]] është një diplomat danez që ka shërbyer në Kosovë nga qershori 2004 deri në qershor 2006 si
 
[[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]], emëruar nga sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara(OKB), [[Kofi Annan]]. Edhe pse është jurist, ai për një kohë edhe është marrë me punë gazetareske. Ka një provojëpërvojë të gjatë si diplomat në arenën ndërkombëtare. Ka punuar në Bosnje dhe Maqedoni për [[OKB]] dhe [[Bashkimi Evropian|BE]], .
 
Jessen-Petersen erdhi në Kosovë pas kryeadministratorit finlandez, [[Harri Holkeri]], që dha dorëheqje për shkak të gjendjes shëndetësore por edhe trazirave të 17 dhe 18 marsit 2004.
68

edits

Menyja e lëvizjeve