Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Parodia"

20 bytes added ,  13 vjet më parë
v
roboti shtoj: la:Cavillatio; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: da:Parodi)
v (roboti shtoj: la:Cavillatio; cosmetic changes)
Në përdorimin e tanishëm, '''parodia''' është një formë e [[satirë]]s që imiton vepra apo krijime tjera të [[arti]]t si porosi për të përqeshur një dukuri të shëmtuar. Mund të përdoret për të futur humorin e dhembshur. Parodia ekziston në të gjitha artet dhe mediat, përfshirë [[literaturë]]n, [[muzikë]]n, dhe [[filmi]]n. Edhe lëvizjet kulturore mund të parodizohen. Si vepra janë nganjëherë në gjuhën e folur. '''teprimi''', '''[[imitimi]]''', '''shtrembërimi''' apo '''[[përqeshja]]''' ''(në [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]])''.
 
{{lit-cung}}
[[CategoryKategoria:Humor]]
[[CategoryKategoria:Letërsi]]
[[CategoryKategoria:Argëtime]]
 
[[bg:Пародия]]
[[ja:パロディ]]
[[ko:패러디]]
[[la:Cavillatio]]
[[lb:Parodie]]
[[lt:Parodija]]