Jump to content

Imitimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një vogëlush imiton babanë e tij.

Imitimi (latinisht: imitatio, "një kopjim, imitim")[1] është një sjellje ku një individ vëzhgon dhe përsërit sjelljen e tjetrit. Imitimi është gjithashtu një formë që çon në "zhvillimin e traditave, dhe në fund të fundit të kulturës sonë. Ai lejon transferimin e informacionit (sjelljet, zakonet, etj.) midis individëve dhe brezave të ardhshëm pa pasur nevojë për trashëgimi gjenetike."[2] Fjala imitim mund të përdoret në shumë kontekste, duke filluar nga trajnimi i kafshëve deri te politika.[3] Termi në përgjithësi i referohet sjelljes së vetëdijshme; Imitimi nënndërgjegjeshëm quhet pasqyrim.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ imitation, Online etymology dictionary
  2. ^ Hopper, Lydia M. (2010). "Deferred imitation in children and apes". Psychologist. 23 (4): 294–7. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2014. Marrë më 8 mars 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Moss, Ellen; Strayer, F. F. (1988). "Imitation is the Greatest form of Flattery". PsycCRITIQUES. 33 (11): 970–971. doi:10.1037/026218. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Chartrand, T.; Bargh, J. (1999). "The Chameleon Effect: The Perception-Behavior Link and Social Interaction" (PDF). Journal of Personality and Social Psychology. New York University. 76 (6): 893–910. doi:10.1037/0022-3514.76.6.893. PMID 10402679. S2CID 11818459. Marrë më 2014-09-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)