Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda: Ibrahim Kodra.jpg | thumb | 300px]]
'' 'Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' lindi në Ishëm më [[22 prill]] [[1918]], më [[7 shkurt]] [vdiq [2006]] vdiq në [[Milano]] ku jetonte prej 30 vjetėsh vjetësh. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollesshkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari , dhe Marotta.
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.
3.535

edits

Menyja e lëvizjeve