Ndryshimi mes inspektimeve të "Dushanbe"

Jump to navigation Jump to search
64 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
|dëndësia =
|sipërfaqja = 124.6 km2 (48.1 sq mi)
|cilishtet = {{Tjk}}[[Taxhikistani]]
|cilirrethe = Taxhikistani Perëndimor
|adresaekuvendit =
Dushanbe, që do të thotë "e hënë" në persisht, فارسی, është zhvilluara në vendin e një fshati të tregut të hënë, Dyushambe-Bozor, ish emrit të saj Dyushambe ishte një version rusisht i fjalë që ka kuptimin "e hënë" në persisht (du-du shanbe nga dy + shanbe e shtunë, lit. "ditën e dytë pas të shtunës"). Pas fitores së Ushtrisë të Kuq në Azinë Qendrore fshati u përmirësua në qytet në 1925 dhe u bë kryeqytet krijuar rishtazi i Republikës Socialiste Sovjetike Autonome Taxhike ose Tajik Republik Socialiste Sovjetike Autonome (Tajik ASSR). Pas transformimit të Tajik ASSR të Tajik Republikës Socialiste Sovjetike (Tajik RSS) në 1929, u riemërua Dyushambe Stalinabad, prej [[Joseph Stalin]]. Si pjesë e de-Stalinization nismës së [[Nikita Khrushchev]], qyteti u riemërua në Dushanbe 1961.
Sovjetikët shndërruar zonën në një qendër për prodhim pambukut dhe mëndafshit, dhe u zhvendosën me dhjetëra mijëra njerëz në qytet nga i gjithë [[Bashkimi Sovjetik]]. Popullsia u rrit edhe me mijëra taxhikë migrim në Taxhikistan pas transferimit të Bukhara Samarkand dhe në uzbekisht SSR. Një qytet i qetë dhe relativisht i begatë nën sundimin sovjetik, Dushanbe ka qenë shtëpi e një universiteti dhe një Akademie Shkencore Taxhike. Trazirat e rënda të ndodhur në shkurt 1990, Moska planifikoj të zhvendosen dhjetëra mijëra refugjatëve armen në Taxhikistan. trazirave Dushanbe të ushqyera kryesisht me shqetësimet në lidhje me mungesat e strehimit për popullsinë Taxhike, por kjo përkoi me një valë trazire nacionaliste që përfshinë Transcaucasia dhe shtetet e tjera të Azisë Qendrore gjatë epokës Gorbachev. Qyteti ishte dëmtuar rëndë si rezultat i Luftës Civile në Taxhikistan (1992-1997) që doli deri në popull pak pas pavarësisë së saj. Megjithatë me zhvidhimin e ekonomis taxhike Dushanbe u shndërruar në një qendër tregtare në rritje të shpejtë, kulturore dhe industriale. U ngritën monumentet dhe statujat përkujtimore të kaluarës Persiane iranian.
 
[[Kategoria:Qytete]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Azi]]
3.535

edits

Menyja e navigimit