Dallime mes rishikimeve të "Canberra"

Jump to navigation Jump to search
14 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: pdc:Canberra)
No edit summary
[[Skeda:Canberra Hospital.jpg|thumb|Spitali i Canberras]]
 
'''Canberra''' (IPA: kænbɹə) është kryeqyteti i [[Australi]]së dhe, me popullsinë e saj të rreth 333.000 banorë është edhe qyteti më i madh i [[Australi]]së.
 
Administrativisht përkon me Australian Capital Territory (ACT), urbanizmi në fakt zë vetëm sektorin verior, pjesa tjetër është braktisur pothuajse. ACT është përqafuar plotësisht nga shteti i New South Wales, pa dalje në det. Canberra ndodhet 300 km në jug-perëndim të [[SidneSidnei]]itt dhe 650 km në veri-lindje të [[Melburn]]it. Zona ështeështë zgjedhur si vend ku qëndron kryeqytetit i vendit nga [[1908]] dhe, si [[Brazili]] dhe disa kryeqytete të tjera të botës, ky qytet është i projektuar veçanërisht për këtë qëllim. Konkursi ndërkombëtar për ndërtimin e saj u fitua nga Walter Burley Griffin amerikan nga [[Chicago]], dhe ndërtimi filloi [[20 shkurt]] [[1913]]. Struktura e qytetit është ndikuar fuqimisht nga lëvizja e qytetit "kopsht" dhe përfshin zona të gjera të bimësisë natyrore për këtë Canberra ka fituar titullin "kryeqytetin shkurre". Megjithëse rritjen e saj u ngadalësuar nga të dy luftërave botërore dhe [[Depresioni i Madh]] i [[1929]], Canberra është shfaqur si një qytet në zhvillim të plotë pas Luftës së Dytë Botërore.
Si selinë e qeverisë Australiane, Canberra është selia e Kuvendit, të Gjykatës së Lartë së Australisë dhe disa institucionve të tjera qeveritare. Ajo është edhe qëndra e shumë organizatave kulturore dhe sociale me rëndësi kombëtare. Qeveria federale kontribuon me shumicën e prodhimit kombëtar bruto vendas dhe është punëdhënësi më i madh në Canberra.
 
Si selinë e qeverisë Australiane, Canberra është selia e Kuvendit, të Gjykatës së Lartë së Australisë dhe disa institucionveinstitucioneve të tjera qeveritare. Ajo është edhe qëndraqendra e shumë organizatave kulturore dhe sociale me rëndësi kombëtare. Qeveria federale kontribuon me shumicën e prodhimit kombëtar bruto vendas dhe është punëdhënësi më i madh në Canberra.
 
Canberra është edhe një destinacion për kohë të lirë të udhëtimit kombëtar dhe ndërkombëtar.
Shumica e australianëve thonë emrin në dy rrokje, si / kæn.bɹə / ose / kæm.bɹə /. Një pakicë e shqiptojnë atë si / kæn.bə.ɹə /, shqiptim / kæn.be.ɹə / është konsideruar i padrejtë, edhe pse ai është ndoshta më afër me origjinën etimologjike të emrit.
 
Shumica e australianëve thonë emrin në dy rrokje, si / kæn.bɹə / ose / kæm.bɹə /. Një pakicë e shqiptojnë atë si / kæn.bə.ɹə /, shqiptim / kæn.be.ɹə / është konsideruar i padrejtë, edhe pse ai është ndoshta më afër me origjinën etimologjike të emrit.
== Lidhje të jashtëme ==
 
{{Coord|35|20|14|S|149|10|41|E|display=title}}
== Lidhje të jashtëmejashtme ==
* {{en}} [http://www.visitcanberra.com.au Sitë turistik]
* {{en}} [http://www.act.gov.au/index.jsp Adresa qeveritare e rajonit]
* {{en}} [http://www.idealcity.org.au/ Una città ideale? Il concorso del 1912]
* {{en}} [http://www.pausenberger.com/canberra_en.html Fotografie di Canberra]
 
[[Kategoria:Qytete në Australi]]
 
[[ace:Canberra]]

Menyja e lëvizjeve