Ndryshimi mes inspektimeve të "Compact Disc"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti ndryshoj: el:Compact Disc)
[[Skeda:Compact disc.svg|300Px|thumb|Compact Disk|right]]
'''CD''' ose '''copact disc''' (lex. ''kompakt disk'') është audio disk digjital. Ky term është përdorur me kompetencë në disa lloje të disqeve të tjera, në të cilat ruhen tipe të ndryshëm të mediumeve.
 
== Llojet ==
| Kompakt disku me memorie vetëm për lexim (Read Only Memory) || [[CD-ROM]] || Ruan tipa të ndryshëm të mediumeve, skedarë dhe të dhëna, të cilat mund të hapen dhe lexohen por nuk mund të shkruhet në to.
|-
| Kompakt disku perpër regjistrim (Recordable) || [[CD-R]] || Mund të inçizojmëincizojmë vetëm një herë, të dhënat nuk mund të redaktohen ose fshihen.
|-
| Kompakt disku për lexim dhe regjistrim (ReWritable) || [[CD-RW]] || Në këtë disk mund të inçizojmëincizojmë më shumë herë .
|}
== Njësit lexuese ==
 
{| class= "wikitable"
|-
! CD njësia !! Përshkrimi
| CD-ROM njësia || Lexon CD-ROM -et
|-
| CD-RW njësia || Lexon dhe inçizonincizon në CD
|}
 

Menyja e navigimit