Dallime mes rishikimeve të "Vivien Leigh"

Jump to navigation Jump to search
1.778 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
==Filmografia==
 
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin: 1em 1em 1em 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 90%;"
|- bgcolor="#B0C4DE" align="center"
! Viti !! Filmi !! Roli !! Rexhisori
|-
|rowspan="4" | [[1935]]. || ''The Village Squire'' || Rose Venables || Reginald Denham
|-
| ''Things Are Looking Up'' || Školarka || Albert de Corville
|-
| ''Look Up and Laugh'' || Marjorie Belfer || Basil Dean
|-
| ''Džentlmenski sporazum'' ||Phil Stanley || George Pearson
|-
|rowspan="2" | [[1937]]. || ''[[Vatra iznad Engleske]]'' || Cynthia || William K. Howard
|- ''Mračno putovanje'' || Madeleine Goddard || Victor Saville
|-
| ''Oluja u šalici'' || Victoria Gow || Ian Dalrymple i Victor Saville
|-
|rowspan="2" | [[1938]]. || ''A Yank at Oxford'' || Elsa Craddock || Jack Conway
|-
| ''Londonski pločnici'' || Libby || Tim Whelan
|-
| [[1939]]. || ''[[Iku bashkë me erën]]'' || [[Scarlett O'Hara]] || [[Victor Fleming]]
|-
|rowspan="2" | [[1940]]. <br> || ''21 ditë'' || Wanda || Basil Dean
|-
| ''[[Most Waterloo]]'' || Myra || [[Mervyn LeRoy]]
|-
| [[1941]]. || ''[[Kjo grua e Hamiltononit]]'' || Emma Hamilton || [[Alexander Korda]]
|-
| [[1945]]. || ''[[Cezari dhe Kleopatra (1945)|Cezari dhe Kleopatra]]'' || [[Kleopatra]] || [[Gabriel Pascal]]
|-
| [[1948]]. || ''[[Ana Karenjina (1948)|Ana Karenjina]]'' || Ana Karenjina || [[Julien Duvivier]]
|-
| [[1951]]. || ''[[Tramvaji i quajtur dëshirë]]'' || Blanche DuBois || [[Elia Kazan]]
|-
| [[1955]]. || ''[[Thellësitë e detit të kaltër]]'' || Hester Collyer || [[Anatolij Litvak]]
|-
| [[1961]]. || ''[[Pranvera romake]]'' || Karen Stone || [[José Quintero]]
|-
| [[1965]]. || ''[[Anija e budallenjëve]]'' || Mary Treadwell || [[Stanley Kramer]]
|}
 
 
== Lidhje të jashtme ==

Menyja e lëvizjeve