Ndryshimi mes inspektimeve të "Din Martin"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  10 vjet më parë
corretti errori di scrittura
(corretti errori di scrittura)
'''DinDean Martin''' ishte i lindur me emrin Dino KroçetiCrocetti dhe ishte me origjinë italiane. Ishte aktor filmi dhe këngëtar i madh. Në fillim aktronte role komike me partnerin e tij të njohur Xheri Luis por më vonë luajti edhe role të shumta serizore si në filmat ”Luanët rinj”, ”Rio Bravo”, Seriali ”Mat Helm” etj. Ai ishte ndër këngëtarët më të njohur amerikanë të viteve 50-ta dhe 60-ta. Këngët e tij, si edhe ato të mikut dhe shokut të tij Frenk Sinatra ishin bërë hite të mëdha muzikore dhe dëgjoheshin anembanë Amerikës. Ai këndonte anglisht dhe ishin të njohura sidomos këngët e tij italiane ”Mambo italiano” dhe ”Volare”.
 
Në rininë e tij edhe ky merrej me boks por pasiqë e kishte thyer hundën e kishte ndërprerë at aktivitet sportiv. Në vitin 1941 martohet me Elizabet En Mekdonald me të cilën jetoi disa vite me të cilën i pati katër fëmijë.
Anonymous user

Menyja e navigimit