Sport Billy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sport Billy
GjiniaFilm vizatimor
Shkruar ngaPaul Aratow
Paul Dini
Dan DiStefano
Barry Gaines
Jack Hanrahan
Martha Humphreys
Coslough Johnson
Ted Pedersen
Tom Ruegger
Zërat eLane Scheimer
Frank Welker
Joyce Bulifant
Lou Scheimer
Jay Scheimer
ShtetiNdërkombëtar
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve26
Prodhimi
Kohëzgjatja30 minuta
Transmetimi
Transmetimi i parë16 shtator 1980
Transmetimi origjinal16 nëntor 1981

Sport Billy është një serial i animuar televiziv i vitit 1980 e bërë nga Filmation Associates, fillimisht për t'u transmetuar në Gjermani. Seriali kishte 26 epizoda që u shfaq premierë në Gjermani dhe pjesë të tjera të Evropës nga viti 1980 deri më 1981.[1] Në vitin 1982, Filmation e çoi shfaqjen në Shtetet e Bashkuara për sindikata dhe si një zëvendësim veror në programin e fëmijëve të mëngjesit të së shtunës në NBC.[2] Ishte seriali i fundit i renditur i parë i prodhuar nga Filmation Associates që transmetohej në NBC.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia sillet rreth një djali të ri me emrin Sport Billy i cili është nga planeti Olimp (një binjak i Tokës në anën e kundërt të Diellit) i cili është i populluar nga qenie atletike të ngjashme me zotin. Vetë Billy ka një çantë palestre magjike që ndryshon madhësinë - Omni-Sack - e cila prodhon mjete të ndryshme siç i duhen. Ai udhëton në Tokë me një mision për të promovuar punën në ekip dhe sportivitetin. E përshkruar nga kënga tematike e shfaqjes si një "hero nga një planet tjetër", Billy lufton Mbretëreshën e ligë Vanda dhe robin e saj si gnome, Sipe. Misioni i Vanda është të shkatërrojë të gjitha sportet në galaktikë pasi që drejtësia e neverit atë.

Billy ndihmohet nga dy shoqërues besnikë, një vajzë me emrin Lilly dhe një qen që flet me emrin Willy. Treshja udhëton përreth në një anije kozmike që udhëton në kohë, e cila është montuar në dy motorë raketa dhe i ngjan një ore gjigande me erë, e kompletuar me një zile që bie. Në secilin episod, treshja udhëton nëpër kohë në mënyrë që të shpëtojë një sport tjetër Tokësor nga kapja e Mbretëreshës Vanda.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Erickson, Hal (2005). Television Cartoon Shows: An Illustrated Encyclopedia, 1949 Through 2003 (në anglisht) (bot. 2nd). McFarland & Co. fq. 786. ISBN 978-1476665993.
  2. ^ Lenburg, Jeff, Encyclopedia of Animated Cartoons, Second Edition, 1999.