Stacioni Dombås

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni Dombås në Dovre, Norvegji

Stacioni Dombås (Norvegjisht: Dombås stasjon) është stacion hekurudhor i cili ndodhet në fshatin Dombås, Dovre, Norvegji. Stacioni u hap më 6 dhjetor 1913, kur hekurudha mes Eidsvollit dhe Dombåsit ka përfunduar. Stacioni u dogj më 23 prill 1940 gjatë okupimit gjermanë në Norvegji. Një qoshkë ka qenë e hapur deri në ndërtimin e stacionit të ri i cili u hap më 1 korrik 1941.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Just, Carl (1949). A/S Norsk Spisevognselskap 1919–1949 (në norvegjisht). Oslo: Norsk Spisevognselskap. fq. 61. OCLC 40310643.