Jump to content

Stacioni Qendor Umeå

Coordinates: 63°49′50″N 20°16′0″E / 63.83056°N 20.26667°E / 63.83056; 20.26667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

63°49′50″N 20°16′0″E / 63.83056°N 20.26667°E / 63.83056; 20.26667

Umeå centralstation

Stacioni Qendror Umeå ( anglisht: Umeå Central Station, suedisht: Umeå centralstation ose Umeå C ) është stacion treni në Umeå, Suedi.

Rizhvillimi i areas filloi në korrik të viti 2010.[1] Stacioni do të mbyllet nga 7 gushti 2010 në 1 qershor 2011 dhe në ndërkohë trafiku i pasagjerëve u zhvendos në të riun Umea East Station.[2] Mendohet të përfundojë në vjeshtë të vitit 2012. [2]

Stacioni u projektua nga arkitekti Folke Zettervall dhe u ndërtua mes viteve 1895-96.[3] Në vitin 2001, ai u shpall një byggnadsminne. [3]

[3]

[1]

[2]

  1. ^ a b "Ombyggnaden av stationsområdet har påbörjats" (në suedisht). Umeå Municipality. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 4 shtator 2010.
  2. ^ a b c "Umeå Central byggs om — tåg, buss och bil påverkas" (në suedisht). Umeå Municipality. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 4 shtator 2010.
  3. ^ a b c "Järnvägsstationen" (në suedisht). Västerbottens museum. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 4 shtator 2010.