Stacioni Qendor Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Stacioni Qendror i Umeå-s)
Jump to navigation Jump to search

63°49′50″V 20°16′0″L / 63.83056°V 20.26667°L / 63.83056; 20.26667Koordinatat: 63°49′50″V 20°16′0″L / 63.83056°V 20.26667°L / 63.83056; 20.26667

Umeå centralstation

Stacioni Qendror Umeå ( Anglisht: Umeå Central Station, suedisht: Umeå centralstation ose Umeå C ) është stacion treni në Umeå, Suedi.

Rizhvillimi i areas filloi në korrik të viti 2010.[1] Stacioni do të mbyllet nga 7 gushti 2010 në 1 qershor 2011 dhe në ndërkohë trafiku i pasagjerëve u zhvendos në të riun Umea East Station.[2] Mendohet të përfundojë në vjeshtë të vitit 2012. [2]

Ndërtesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni u projektua nga arkitekti Folke Zettervall dhe u ndërtua mes viteve 1895-96.[3] Në vitin 2001, ai u shpall një byggnadsminne. [3]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


[3]

[1]

[2]

  1. ^ a b "Ombyggnaden av stationsområdet har påbörjats" (në suedisht). Umeå Municipality. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 4 shtator 2010.
  2. ^ a b c "Umeå Central byggs om — tåg, buss och bil påverkas" (në suedisht). Umeå Municipality. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 dhjetor 2018. Marrë më 4 shtator 2010.
  3. ^ a b c "Järnvägsstationen" (në suedisht). Västerbottens museum. Marrë më 4 shtator 2010.