Stacioni Qendor Umeå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Stacioni Qendror i Umeå-s)
Jump to navigation Jump to search

63°49′50″V 20°16′0″L / 63.83056°V 20.26667°L / 63.83056; 20.26667Koordinatat: 63°49′50″V 20°16′0″L / 63.83056°V 20.26667°L / 63.83056; 20.26667

Umeå centralstation

Stacioni Qendror Umeå ( anglisht: Umeå Central Station, suedisht: Umeå centralstation ose Umeå C ) është stacion treni në Umeå, Suedi.

Rizhvillimi i areas filloi në korrik të viti 2010.[1] Stacioni do të mbyllet nga 7 gushti 2010 në 1 qershor 2011 dhe në ndërkohë trafiku i pasagjerëve u zhvendos në të riun Umea East Station.[2] Mendohet të përfundojë në vjeshtë të vitit 2012. [2]

Ndërtesa[redakto | redakto tekstin burimor]

Stacioni u projektua nga arkitekti Folke Zettervall dhe u ndërtua mes viteve 1895-96.[3] Në vitin 2001, ai u shpall një byggnadsminne. [3]

References[redakto | redakto tekstin burimor]


[3]

[1]

[2]

  1. ^ a b Lua error in Moduli:Citation/CS1/Date_validation at line 871: attempt to index local 'utilities_page_ptr' (a nil value).
  2. ^ a b c Lua error in Moduli:Citation/CS1/Date_validation at line 871: attempt to index local 'utilities_page_ptr' (a nil value).
  3. ^ a b c Lua error in Moduli:Citation/CS1/Date_validation at line 871: attempt to index local 'utilities_page_ptr' (a nil value).