Stadiumi Halid Bin Velidi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Halid Bin Velidi
AL Karama stadium.jpg
VendndodhjaFlamuri Homs, Siri
PronariQeveria e Sirisë
Kapaciteti32,000
Hapur1960
Përdoruesit
Al-Karamah SC
Al-Wathba

Stadiumi Halid Bin Velidi (Arabisht: ملعب خالد بن الوليد‎‎) është stadium i cili ndodhet në Homs, Siri. Është stadiumi i tretë më i madh në Siri dhe përdoret për ndeshje të futbollit. Stadiumi mbanë rreth 32,000 spektatorë. Stadiumi është hapur në vitin 1960. Në vitin 1967, ka pasur 2,000 spektatorë. Në vitin 2004, stadiumi u rinovua dhe kapaciteti u bë me 32,000 spektatorë [1] Emri i stadiumit u emërua pas emrit e një sahabiut Halid bin Velidi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2012. Marrë më 12 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)