Stadiumi Nikola Mantov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadiumi Nikola Mantov
Stadion nikola mantov1.jpg
Pamje gjatë ndeshjes
VendndodhjaKoçan, Maqedoni
Kapaciteti5,100[1]
Hapur1980
Përdoruesit
KF Osogovo

Stadiumi Nikola Mantov është një stadium shumë qëllimor në Koçan, Republika e Maqedonisë. Më së shumti përdoret për ndeshjet e futbollit dhe aktualisht është stadiumi i KF Osogovo Koçan. Stadiumi ka 5.100 ulëse.[2]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1973, gjatë një ndeshje futbolli midis FK Osogovës dhe FK FAS 11 Oktomvri nga Shkupi, 23-vjeçari Nikola Mantov - një nga lojtarët më të mirë të FK Osogovës në atë kohë - u rrëzua në fushë dhe vdiq. Në nderin e tij, toka e FK Osogovës quhet stadiumi Nikola Mantov. Ky është stadiumi i vetëm i futbollit në Maqedoni i emëruar pas një lojtari futbolli.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=140:osogovo&catid=20:2-liga-second-league&Itemid=137
  2. ^ http://www.soccerway.com/teams/macedonia-fyr/fk-osogovo/venue/