Stadiumi Zeqir Ymeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Zeqir Ymeri
Stadiumi i Kf Kuksi.JPG
Stadimi i Klubit të Futbollit " Kukësi", Kukës, Shqipëri
Vendndodhja Flag of Albania.svg Kukës, Shqipëri
Pronari Komuna e Kukësit
Operatori Komuna e Kukësit
Kapaciteti 5,500
Ndërtimi
Gurthemeli 23 qershor 2012
Hapur 1 tetor 2012
Çmimi i ndërtimit 80 million lek (576,000 euro)
Arkitekti Mujo Noka
Përdoruesit
FK Kukësi

Stadiumi Zeqir Ymeri është stadium në Kukës, Shqipëri. Është stadium vendas për klubin FK Kukësi[1][2] Stadiumi ndodhet afër qendrës së Kukësit në Rrugë Stadiumi.[3][4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilirjan Thaçi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ilirjan Thaçi (1995–2012), gjatë një ndeshje në Stadiumin Zeqir Ymeri

Gjatë një ndeshje miqësore mes FK Kukësi dhe KF Liria U17 më 30 nëntor 2013, një futbollist 17 vjeçar Ilirjan Thaçi u rrëzua dhe vdiq në fushë pas një sulmi në zemër. Ilirjani lindi më 1995 dhe ishte mbrojtës i klubit. Ai u rrëzua në minutën e 10-të dhe vdiq pasi kishte vuajtur një Infarkti miokardial, pavarësisht përpjekjeve për ta shpëtuar.[5] Një minutë heshtje u mbajt para çdo lojëje në Shqipëri, në fundjavën e ardhshme, në kujtim të Thaçit. Një turne e vogël u mbajt në kujtim të tij e përpërë me gjashtë grupe të rinjve nga Shqipëria dhe Kosova e cila u organizua nga presidenti i FK Kukësi Safet Gjici.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FK Kukesi official website - Stadium". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 13 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Stadium me 5 mijë vende, në Kukës nisin punimet". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 13 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Bashkia e Kukësit i hap rrugë ndërtimit të stadiumit 15/06/2012". Sportishqiptar.com.al. Marrë më 2012-09-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Shqip, Gazeta (21 qershor 2012). ""Kukësi, me stadium të ri në shtator, me kapacitet prej 5 mijë vendesh" from Gazeta Shqip, June 21, 2012". Gazeta-shqip.com. Marrë më 2012-09-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Tragedi skakar albansk fotboll.
  6. ^ "Përkujtohet futbollisti i Kukësit Ilirjan Thaçi". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 gusht 2016. Marrë më 13 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)