Stadiumi i qytetit (Kavadar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stadiumi i qytetit të Kavadarit
Gradski - North Stand.jpg
Pamje gjatë ndeshjes
VendndodhjaKavadar, Maqedoni
Kapaciteti7,500
Hapur19 Mars 1950
Përdoruesit
KF Tikvesh

Stadiumi i Qytetit të Kavadarit (maqedonisht cirilik:  Градски Стадион Кавадарци) është një stadium me shumë përdorim në Kavadar, Republika e Maqedonisë. Ajo përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit dhe aktualisht është terreni kryesor i KF Tikvesh. Stadiumi u ndërtua në fund të viteve 1940 dhe ndeshja e parë e luajtur më 19 mars 1950 ndërmjet KF Tikvesh dhe NK Rudar Trbovlje nga Sllovenia, kualifikimi për Ligën e Tretë Jugosllave, rezultati final ishte 1: 4 për vizitorët nga Sllovenia.[1]

Stadiumi ka pritur ndeshjen e parë ndërkombëtare U-21 dhe fitoren 7-0 ndaj Estonisë U-21 të luajtur më 31 maj 1994[2], si dhe finalen e Kupës së Maqedonisë mes KF Sileks dhe KF Sloga (4-1 ) më 28 maj 1997.[3]

Edhe pse përdoret kryesisht për futboll, stadiumi ka organizuar shumë koncerte edhe në të kaluarën.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Karovski, Ilija (1996) FK Tikvesh 1930-1995 p. 33, 163
  2. ^ "Macedonia U-21 v Estonia U-21".
  3. ^ "Macedonia 1996/97 League Table and Cup Final". rsssf.com.