Stampa:KUTIASerbia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikullin Serbia 
Република Србија/Republika Srbija
Republika e Serbisë
Flamuri i Serbisë
Stema - Serbia
Flamuri Emblema
Moto: Само слога Србина спашава (Samo slloga Srbina spashava)
Serbia in Europe (claimed hatched).svg
Gjuha Gjuha serbe
Kryeqyteti Beogradi
Forma e qeverisë Republikë Parlamentare
Kryeministri Ivica Daciq
Kryetarë Tomisllav Nikolliqi
Sipërfaqja 88.361 km²
Popullsia 7.498.001 (2002)
Dendësia e popullsisë 96.78 për banorë në km²
Prodhimi i Brendshëm Bruto
  • Total (Nominal)
  • Total (PPP)
  • BPV/Banorë. (Nominal)
  • BPV/Banorë. (PPP)
2008
  • 81,982 Mrd US$
  • 52,183 Mrd US$
  • 10.985 Mrd US$
  • 7.054 Mrd US$
Valuta Dinar
Themelues 15. Shkurt 1835 Kushtetuta e parë
5 Qershor 2006 si Republikë Parlamentare
Pavarësia 25. Mars 1867 pavarësia
13 Korrik 1878 njohja ndërkombëtare
Himni kombëtar Bože Pravde
Festa kombëtare 15 Shkurt (Kushtetuta hyn në fuqi 1835)
Zona kohore UTC+1 MEZ

UTC+2 MESZ

Targat e automjeteve SRB
Kodi i internetit TLD .rs
Prefiksi telefonik +381


 Commons: Serbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Serbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale